Rak to nie wyrok. Bardzo ważna w walce z chorobą jest profilaktyka. Nie zaniedbujmy jej. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku podaruj sobie ten bezcenny dar, jakim jest zdrowie. Zrób badania profilaktyczne i miej pewność.
Polska należy do grupy krajów europejskich o średniej zachorowalności na nowotwory, ale umieralność z powodu nowotworów złośliwych jest dość wysoka i jest najważniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Wskaźniki 5-letnich przeżyć względnych chorych, którzy zachorowali w Polsce w latach 2000-2002 wynosiły 38,8% dla mężczyzn i 48,3% dla kobiet i były niższe niż w większości krajów europejskich, co wskazuje na nadal niedostateczną skuteczność zwalczania zagrożeń związanych z nowotworami pod względem zapobiegania, wczesnego rozpoznawania i leczenia.
Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy jest realizowany w oparciu o Ustawę z dnia 1 lipca 2005 roku o ustanowieniu wieloletniego programu „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” (Dz.U.05.143.1200).

Zasadniczym celem Programu jest wykonanie masowych badań cytologicznych u Polek między 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu 3 ostatnich lat nie miały wykonanego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Wg raportu SIMP (System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki), roczna populacja kobiet w wieku 25-59 lat, które mogą wykonać badanie cytologiczne w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy wynosi (na 1 listopada 2014) 9 904 004.

Bezpośrednio ma to doprowadzić do obniżenia zachorowalności i umieralności kobiet na raka szyjki macicy w Polsce, o ok. 50% proc. do roku 2015, czyli do poziomu przodujących krajów Unii Europejskiej
Charakterystyka epidemiologicznych wskaźników oraz nadal niezadowalające rokowanie kobiet z rozpoznaniem złośliwych nowotworów uzasadniają dalsze działania w celu poprawy sytuacji. Niezbędne jest zwiększenie świadomości zdrowotnej kobiet w zakresie znajomości czynników ryzyka zachorowań oraz możliwości działań zapobiegawczych (badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy).
Mamy nadzieję, iż nasz apel przyczyni się do wzrostu świadomości kobiet dot. konieczności wykonywania regularnych badań cytologicznych, a przez to uczyni ich życie bezpieczniejszym. Nie osiągniemy tego celu, bez świadomości profilaktyki zdrowotnej, którą należy nieustannie przekazywać kolejnym pokoleniom.
Nie czekaj. Zrób badania już teraz, przeżyj święta i wejdź w Nowy Rok ze świadomością, że zrobiłaś dla siebie coś bardzo ważnego.
Lista adresów gabinetów wykonujących cytologię BEZPŁATNIE  w ramach programu Ministerstwa Zdrowia dostępna na stronie: http://wok-lubuski.pl/news/view/50.html