W sobotę 27 czerwca 2015 r. mieszkańcy gminy i zaproszeni goście bawili się na festynie Dzień Tuplic 2015 pod hasłem „Albo rybka albo las”.  Imprezę na Wzgórzu Tuplickim przy ul. Kościuszki rozpoczęła  Pani Wójt Katarzyna Kromp, serdecznie witając wszystkich uczestników i przybyłych gości: Wicemarszałka Województwa Lubuskiego Stanisława Tomczyszyna, Marka Iwlewa – Wójta Gminy Trzebiel, Andrzeja Kamyszka – Burmistrza Miasta Jasień, Lecha Jurkowskiego – Burmistrza Miasta Lubsko, Ryszarda Kowalczuka – Wójta Gminy Brody, insp. Zdzisława Tomaszewicza – Komendanta Powiatowego Policji w Zarach, asp. Konrada Kubiaka – Komendanta posterunku Policji w Trzebielu, ppłk Lesława Siwkę – Komendanta Placówki Straży Granicznej w Tuplicach, st. kpt. Roberta Słowikowskiego – Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Żarach, Grażynę Wachnik – notariusz, Bogdana Olejniczaka – Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubsko, Posła na Sejm RP Jerzego Maternę. Przybyli również goście szczególni: Günter Quander  – Dyrektor zrzeszenia gmin Dübern – wraz z osobami towarzyszącymi, Rüdiger Münch – Burmistrz Krauschwitz – wraz z osobami towarzyszącymi, Pan Jacek Koźma – specjalista w dziedzinie geologii i historii naszego Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa, dr. inż. Tomasz Warężak z Instytutu Nowych Technologii Inżynierii Środowiska w Zielonej Górze. Licznie przybyli również nasi radni i przewodniczący – Sylwester Mazurkiewicz.

Po oficjalnej części na scenie zagościł Andrzej Maroszek realizując blok przeznaczony dla dzieci. Z każdą chwilą przybywało uczestników naszej zabawy. O godz. 16 00 Pani Wójt wraz z Marszałkiem i posłem PiS Jerzym Materną oficjalnie otworzyli wystawę zdjęć „Tuplice w 3D”. Autorem zdjęć przedstawiających urokliwe miejsca naszej gminy jest Pan Dariusz Wypych – właściciel firmy Foto-Art-Studio, która wielokrotnie wspierała nas w oprawie artystycznej imprez. Po występach dzieci z Przedszkola Samorządowego i młodzieży z Zespołu Szkół mogliśmy wysłuchać piosenek zaprezentowanych przez  Lesowian z Łaz i Tupliczanki z Tuplic. Nad całością czuwał konferansjer – Pan Janusz. O godz.17 30 na Wzgórze dotarła oczekiwana przez nas wizytacja członków UNESCO – reprezentowana przez Pana Mitamurę Maneki z Japonii oraz Pana Manfreda Kupetz z  Muskauer Faltenbogen  – niemieckiej części geoparku Łuk Mużakowa. Była to ważna dla nas wizyta, bowiem na jej podstawie zostaną wskazane dalsze działania w zakresie ochrony parku oraz pozostawienia go na światowej liście dziedzictwa  UNESCO. W Polsce jest tylko 14 obiektów, które uznane zostały jako te szczególne i warte zachowania dla przyszłych pokoleń. Panowie byli oczarowani naszą przyrodą, naszą gościnnością i samym Wzgórzem. Przed blokiem wieczornym, w którym zagościł parodysta Andrzej Maroszek – półfinalista programu „Mam Talent” oraz zespół Samowar z Zielonej Góry, pani Wójt wręczyła puchary Wójta uczestnikom przeprowadzonych rano zawodów wędkarskich. I miejsce w kategorii  10-17 lat zajął Szulczewski Patryk, II miejsce przypadło dla Dominika Sztejny, a trzecie dla Łukasza Bondarowicza. W kategorii powyżej lat 18 – I miejsce wywalczył Sosnowski Jarosław, II Szulczewski Sebastian, a III wywalczyli Mateusz i Ryszard Babiś – nota bene ojciec i syn. Wyróżnione zostały również dziewczęta z Młodzieżowej Drużyny OSP w Tuplicach:  Oliwia Kłos, Karolina Kudrawczuk, Luiza Moc, Zuzanna Paluszkiewicz, Marcelina Pożoga, Sara Preneta, Nikola Stawisińska, Weronika Turkiewicz, Izabela Zamrzycka, Magdalena Żelisko. Pani Wójt doceniła zaangażowanie, wielkie serce dziewcząt, oraz zajęcie wysokich pozycji w zawodach pożarniczych. Goście i mieszkańcy, których ciągle przybywało i którzy nie wystraszyli się chwilowego załamania pogody, bawili się do wczesnych godzin rannych przy akompaniamencie zespołu Samowar.  Miła atmosfera i wspaniałe warunki, jakie gwarantuje Wzgórze Tuplickie spowodowały, że w imprezie uczestniczyło ponad czterysta osób, jednak trudno jest ocenić rzeczywistą liczbę, być może było nas jeszcze więcej!
W program imprezy wpisane były również stanowiska z dmuchanymi zabawkami, zamkiem, basenem z kulami. Licznie odwiedzane było stoisko z piwem i potrawami z grilla prowadzone przez członków OSP Tuplice. Była oczywiście tradycyjna, niezwykle bogata Tombola, oraz stoisko z pierożkami i ciastami sołectwa Chełmica. Wielką atrakcją były też warsztaty garncarskie prowadzone przez Panią Annę Barzyk – instruktora współpracującego z Muzeum Etnograficznym w Ochli oraz stoisko, na którym Pan Ryszard Jasiński prezentował swoją twórczość, jak również warsztat rzeźbiarski.
Trzeba jeszcze wspomnieć, że nasza impreza była pod szczególnym „nadzorem” i  opatrznością – chyba również dzięki obecności księdza proboszcza Jerzego Locha z parafii Tuplice oraz księdza dziekana Andrzeja Szkwarka z parafii Trzebiel. Wszędzie dookoła Tuplic padał czasami naprawdę intensywny deszcz, tak było w Brodach, Forście, Łęknicy czy Żarach. W Tuplicach pomimo znacznego zachmurzenia spadło jedynie kilka kropel! Bawiliśmy się świetnie, co można zobaczyć na naszym fotoreportażu.
Organizatorami festynu był Urząd Gminy Tuplice, który do współpracy zaprosił miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Festyn z pewnością nie miałby takiej oprawy, gdyby nie nasi darczyńcy. Organizatorzy składają  serdeczne podziękowania sponsorom imprezy! Tradycyjnie już pomaga nam lokalna Piekarnia i jej właścicielka Pani Pachowicz Kazimiera, Sklep mięsny „U Basi” – Pani Barbary Czernickiej z Wymiarek, Danpol – stacja paliw Pana Daniela  Dworaka. Serdecznie dziękujemy również: Straży Granicznej – Placówka Tuplice, Panu Mirosławowi Salwie, Państwu Teresie i Janowi Dzikiewicz z Ogrodnictwa Drzeniów, Państwu Adamowi i Krystynie Libera z Ogrodnictwa Nowa Rola, oraz firmom i indywidualnym sponsorom: Państwu Monice i Arturowi Woszczyło z firmy Pau-Kor, Pani Małgorzacie Słobodzian z firmy Bingo Tuplice, Spółce Słoneczko z  Zielonej Góry, Pani Małgorzacie Rutkowskiej – PHU Karmelek Tuplice, Panu Mirosławowi Bylinowskiemu prowadzącemu Skup Złomu Cielmów, Radnemu RG Panu Janowi Borowskiemu, Paniom Marioli i Iwonie Suska – PHU ALF, Panu Arturowi Kłos, Pani Grażynie Triska z Zakładu Fryzjerskiego w Tuplicach, Panu Michałowi Jaślankowi ze Stacji Paliw w Trzebielu, firmie Tempus Polska – Żary, panu Eugeniuszowi Ślawskiemu z Piekarni Lipinki Łiużyckie, Pani Andżelice Ptak z Hurtowni Andżel-Bud, Panu Mateuszowi Cieżniak reprezentantowi Centrum Ubezpieczeń, Panu Kopackiemu MArkowi, Panu Dariuszowi Wypych z firmy Foto-Art-Studio, oraz Panu Arkadiuszowi Czarneckiemu za pomoc w przygotowaniu wystawy Tuplice w 3D.
                      Wójt Gminy – Katarzyna Kromp jeszcze raz składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej imprezy mając nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze huczniej i w jeszcze większym gronie będziemy wspólnie świętować Dzień Tuplic.

{gallery}/27062015_Dzien_Tuplic{/gallery}