EFS

 

ROK 2012

09.01.2013

Ostatni kwartał 2012 r. obfitował w projekcie dużą ilością zajęć, spotkań integracyjno-edukacyjnych. W tym okresie skumulowały się różne zajęcia – jedne trwające już od jakiegoś czasu inne dopiero rozpoczynające się. Do grudnia trwały zajęcia kulinarne, na które przychodziło 11 osób uczestnicy w ramach zajęć gotowali, piekli, uczyli się dekorowania potraw i stołów, przygotowywania dań prostych, smacznych, tanich, czasami wykwintnych na specjalne okazje. Tego co się nauczyli nikt im nie odbierze.
Od października rozpoczęły się zajęcia informatyczne, w których uczestniczyło 6 osób. Ciężar nauki dla prowadzącego zajęcia rozłożył się po połowie ponieważ 3 osoby posiadały wiedzę dotyczącą obsługi komputera i Internetu ale chciały się nauczyć innych rzeczy np. obróbki zdjęć czy albumów w komputerze, obsługi innych ciekawych i przydatnych programów. Natomiast 3 kolejne osoby nie posiadały żadnej nawet podstawowej wiedzy o komputerze, tu była potrzebna praca od podstaw. I jedni i drudzy otrzymali oczekiwaną wiedzę a zajęcia tak się podobały, że trzeba było je przedłużyć. W ramach zajęć informatycznych uczestniczki same opracowały album ze zdjęciami z projektu, który zamówiono dla wszystkich uczestników na pamiątkę a jeden egzemplarz zamówiono w typowej wersji fotograficznej. One również opracowały i przygotowały książkę kucharską z zajęć kulinarnych, która otrzymali wszyscy uczestnicy projektu na Wigilii podsumowującej projekt. Łącznie odbyło się 24 godziny zajęć.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z organizacji czasu wolnego, które wprawdzie rozpoczęły się w czerwcu i miały trwać do grudnia ale zaplanowano zbyt małą ilość godzin, w związku z czym zwiększono ich ilość do 30godz. W ramach tych zajęć uczestnicy planowali wyjazdy integracyjno-edukacyjne dla całej grupy, uczyli się jak planować czas wolny dla siebie i swoich najbliższych, jak go dobrze i pożytecznie zagospodarować. Staraliśmy się również pokazać uczestnikom projektu, że mieszkają w pięknych okolicach, których nie doceniają i o których tak naprawdę niewiele wiedzą. Nie znają lokalnych atrakcji turystycznych. Chcieliśmy pokazać, że nie potrzeba wcale dużych pieniędzy by zobaczyć coś ciekawego np. Park Mużakowski w Łęknicy, Pałac w Brodach (tam pojechali rowerami w październiku, nie przeszkadzała im nawet pogoda), Palmiarnia w Zielonej Górze, skansen w Ochli. Choć mieszkamy tak blisko okazuje się, że w wielu miejscach nigdy nie byliśmy. Pokazaliśmy im jak można spędzać czas z rodziną – byliśmy w Lubsku na kręgielni i siłowni by pokazać, że jest to osiągalne dla wszystkich bo jak każdy zrobi wnikliwą analizę swoich wydatków to na pewno znajdzie tam dużo pozycji nie potrzebnych, kupowanych bez zastanowienia, nie mówiąc już o używkach. W trakcie tych zajęć i wyjazdów wiele osób dokonało różnych przemyśleń na temat swojego wcześniejszego życia.
Od października do listopada trwały zajęcia z terapeutą podnoszące kompetencje społeczne w zakresie komunikacji interpersonalnej, radzenia sobie ze stresem, asertywności, mocnych i słabych stron, podwyższania samooceny, motywowania do zmian. W zajęciach brali udział wszyscy uczestnicy w wymiarze 20 godz.
Od października do grudnia trwały zajęcia z wizażu i kreowania własnego wizerunku, na zajęcia chodziły wszystkie panie. Uczyły się m.in. jak określić swój typ urody, jak podkreślić sylwetkę, sztuki makijażu, pielęgnowania dłoni i brwi, dbania o codzienną higienę, jak się dobrze zaprezentować. Elementem podsumowującym zajęć była wizyta u fryzjera. Każda pani sama decydowała do którego fryzjera pójdzie (mamy ich na terenie gminy trzech), sama też określała przy pomocy pani prowadzącej zajęcia co chce zrobić i jakich oczekuje zmian. Łącznie odbyło się 15 godz. zajęć.
W październiku odbyły się również 5 godzinne zajęcia z I pomocy, które dały uczestnikom podstawową ale jakże ważną wiedzę związaną z zachowaniem się w czasie wypadku, utraty przytomności, zasłabnięcia, zadławienia lub zakrztuszenia, drobnych skaleczeń, urazów. Taką wiedzę powinien mieć każdy człowiek bo często jest to warunkiem życia, śmierci bądź utraty zdrowia nas samych lub innych osób. Zajęcia skierowane były do wszystkich uczestników projektu.
W listopadzie odbyły się zajęcia o tematyce zdrowotnej dla wszystkich uczestników dotyczące m.in. najczęstszych chorób nowotworowych u kobiet i mężczyzn, umiejętności odstresowania się, zasad zdrowego odżywiania, rezygnacji z używek, potrzeby korzystania z badań profilaktycznych, umiejętności wychowywania dzieci.
Elementem podsumowującym cały projekt była Wigilia dla uczestników projektu i członków ich rodzin, która odbyła się w dniu 12 grudnia 2012 r. Wigilię przygotowywali sami uczestnicy w ramach zajęć kulinarnych – przez 3 dni przygotowywali dania wigilijne, ciasta, stoły i dekoracje. Na wigilie zaproszono przedstawicieli Gminy w osobach Wójta, Sekretarz, Skarbnika i Przewodniczącego Rady. Uczestnicy zaprosili również osoby prowadzące zajęcia, nie wszyscy mogli przyjść. Na wigilii podsumowano projekt, krótko mówiono co do tej pory zostało zrobione, jakie były działania. Uczestnicy otrzymali nagrody i drobne upominki za udział w zajęciach, aktywność. Wszyscy otrzymali książkę kucharską z przepisami z lat 2011/2012, album ze zdjęciami z zajęć w 2012 r., a 5 uczestniczek otrzymało nagrody specjalne kierownika za wyjątkową aktywność, zaangażowanie, frekwencję, podejście do udziału w projekcie. Na wniosek uczestników drobne upominki otrzymali również 3 prowadzący zajęcia (kulinarne, informatyczne i z organizacji czasu wolnego), którzy wychodzili poza ramy umowy, poświęcali uczestnikom więcej czasu, byli bardzo zaangażowani i pozytywnie emocjonalnie nastawieni do zajęć.

 

Wszystkim uczestnikom zajęć i prowadzącym zajęcia dziękuję za ich udział i życzę by pozyskana wiedza, nowe doświadczenia, nowe znajomości stały się podstawą do pozytywnych zmian, innego lepszego życia.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuplicach

 
28.09.2012 r.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wrzesień rozpoczął się dla naszych uczestników projektu od indywidualnych spotkań z prawnikiem. Takie wcześniej wykazali zapotrzebowanie i zainteresowanie. Większość porad indywidualnych dotyczyła spraw rodzinnych typu alimenty, konflikty i przemoc w rodzinach, sprawy spadkowe, związane to było również z pomocą w pisaniu pism do sądu. Okazało się też, że mamy w projekcie dwie „perełki” – dwie panie, które są bardzo ambitne, chcą coś w życiu osiągnąć i zmienić, one swój czas poświęciły na zbieranie informacji na temat spółdzielni socjalnych, o których dowiedziały się na zajęciach grupowych z prawniczką. Na razie zasięgnęły informacji prawnych oraz w biurze pracy. Mają jednak świadomość, że jeżeli się zdecydują to przed nimi dużo pracy. Porady indywidualne przewidziane były po 1 godz. dla każdego chętnego z możliwością przedłużenia tego czasu w przypadku spraw trudnych i skomplikowanych..

Cały sierpień w głównej mierze poświęcony i skupiony był na zajęciach remontowo budowlanych. Uczestnicy zajęć przychodzili niemal codziennie (szczególnie panowie) na 7 rano i pracowali po 6-8 godzin by zrobić jak najwięcej. Początkowo, gdy jeszcze nie było widać efektów a wręcz przeciwnie wszystko trzeba było „kuć, pruć i dewastować” widać było pewne niezdecydowanie (robić-nie robić, będzie coś z tego czy nie), ale gdy zobaczyli pierwsze efekty zmieniło się również ich podejście. Uczestnicy zajęć nie tylko uczyli się jak wykonywać pewne prace (malowanie, szpachlowanie, kładzenie płytek, gipsowanie itp.), ale też jak współpracować w grupie, jak podejmować trudne decyzje, uczyli się nawzajem siebie słuchać ale też słuchać „szefa”, którym był Pan Arek prowadzący zajęcia. Jest to bardzo ważne doświadczenie szczególnie dla osób długotrwale bezrobotnych, które częściowo już odzwyczaiły się od pracy i jej rytmu. To co i jak mają robić wypracowywali sobie sami, w pewnym zakresie staraliśmy się nie narzucać im tego, chcieliśmy by to było ich dzieło. I tak się faktycznie stało. Czuli się dumni z tego co zrobili, poczuli się silni jako grupa, poczuli przynależność do środowiska lokalnego i sami dostrzegli, że pewne zniszczenia są wynikiem działalności nas samych a nie osób z zewnątrz.

Praktycznie z końcem sierpnia zakończyła się większość prac, pozostały tylko drobne prace wykończeniowe, prace porządkowe (domycie i posprzątanie pomieszczeń). Efekt końcowy myślę, że zaskoczył ich samych. Przyznali, że warto było poświęcić tyle czasu, ale też zauważyli że szkoda im się teraz rozstawać, ponieważ wspólna praca, wspólne śniadania (sami je sobie robili z produktów kupowanych w ramach projektu) bardzo ich zbliżyły.

We wrześniu w ramach tych zajęć zagospodarowaliśmy również teren wokół budynku Urzędu Gminy. W końcu Urząd to wizytówka całej Gminy, a jak mówi przysłowie „Jak nas widzą tak nas piszą”. Wokół budynku posadziliśmy rośliny wieloletnie, już teraz wygląda to ciekawie ale na prawdziwe efekty trzeba niestety poczekać jeszcze kilka lat. Uczestnicy zajęć uczyli się tym samym, że ważny jest wygląd wewnętrzny i zewnętrzny, a jedno powinno świadczyć o drugim. Bałagan przed domem pomimo czystych pomieszczeń wewnątrz nastawi nas tak samo negatywnie do gospodarza jak czysto na zewnątrz a bałagan wewnątrz. Część zajęć odbywała się w ramach prac społecznie użytecznych.

Sala teraz będzie służyła nam do przeprowadzania zajęć, Gminie na organizowanie sesji, komisji i spotkań oraz mieszkańcom na różne spotkania i imprezy rodzinne lub gminne.

We wrześniu odbywały się również zajęcia kulinarne. W trakcie jednych z nich odbył się kolejny konkurs związany z przygotowaniem uroczystego obiadu i eleganckim podaniem go. Ocenie podlegały pomysłowość (dobór i przygotowanie dekoracji stołu, potraw, nakryć), gust (dobór naczyń, kolorystyka dekoracji, dobór materiałów do dekoracji, dobór dodatków) oraz stopień trudności. Zasady były podobne jak w pierwszym konkursie. Uczestnicy stanęli na wysokości zadania a jury miało potężny orzech do zgryzienia.

Zaproponowałam aby w październiku upiekli ciasta na Dzień Seniora organizowany przez Ośrodek i nie odmówiły. Co bardzo cieszy, że zaczynają się bezinteresownie angażować się w życie społeczności lokalnej.

W ramach zajęć z organizacji czasu wolnego panie zaplanowały w całości od początku do końca wyjazd integracyjno-edukacyjny do Świnoujścia. Dopiero teraz przekonały się jak ciężko jest planować dla tak dużej grupy, jak ciężko znaleźć odpowiedni nocleg, o jak wielu rzeczach trzeba pamiętać. Cieszyło ich wielkie zaangażowanie i zapał z jakim to robiły, potrafiły przyjść 3 dni pod rząd by wszystko sprawdzić, zaplanować. Wyjazd miał być dla 2 grup (w ramach współpracy) z różnych gmin. Mieliśmy jechać z grupą z Wymiarek. To było dla nich jeszcze większe wyzwanie. Ale dziewczyny nie zawiodły wszystko wspaniale przygotowały. Wyjazd odbył się w dniach 21-23 września, miał charakter integracyjno-poznawczo-edukacyjny. Nie tylko zwiedzaliśmy i poznawaliśmy kulturę i historię (m.in. Świnoujście a w nim Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Fort Gerharda, Latarnia morska, w Międzyzdrojach Planetarium, Muzeum Figur Woskowych, Turkusowe Jezioro), ale też odbyły się tam zajęcia edukacyjne pn. „Uczymy się dbać o siebie i bliskich”. Jedne dotyczyły agresji międzypokoleniowej w rodzinie, drugie tak bliskich nam problemów związanych z menopauzą i andropauzą. Niby coś każdy słyszał lub wydaje mu się, że wie a tak naprawdę nasza wiedza w tym zakresie jest albo bardzo znikoma albo wcale jej nie ma. Łącznie pojechały 24 osoby. Pogodę mieliśmy piękną prawie przez cały czas pobytu, trochę deszczu i wiatru w sobotę nikomu nie popsuło humoru. Obie grupy bardzo szybko się zintegrowały, nie było podziału na Tuplice i Wymiarki. Wyjazd był tak zaplanowany, że nie było czasu wolnego od wczesnego rana do późnego wieczora. Nawet wieczorem grupa wolała iść razem na spacer nad morze niż siedzieć w pokojach czy oglądać telewizory. Na plaży były wspólne gry i zabawy, nie miał żadnego znaczenia wiek, wszyscy bawili się jak dzieci. Myślę, że wszystkim takie wyjazdy są potrzebne. Trzy dni minęły bardzo szybko i ciężko było się rozstawać. Ale naprawdę warto robić takie wspólne wyjazdy, spotkania czy zajęcia dla uczestników projektu z różnych gmin. Mają one bardzo pozytywne oddziaływania.

Od października mamy jeszcze w planie zajęcia informatyczne, zajęcia podnoszące kompetencje życiowe (m.in.komunikacja interpersonalna, asertywność, radzenie sobie ze stresem, mocne i słabe strony, podwyższanie samooceny, motywowanie do zmian), zajęcia z wizerunku, stylizacji i wizażu, zajęcia z pierwszej pomocy). Jeżeli pozwoli na to czas, pieniądze i zapał uczestników to będziemy się starali aktywizować grupę jeszcze przez inne zajęcia do końca roku tego roku.

 

31.08.2012 r.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Tegoroczne zajęcia z organizacji czasu wolnego składają się z dwóch wspaniale uzupełniających się elementów – osoby prowadzącej, która potrafi uczestników zainteresować, zaangażować i zintegrować oraz grupy, której zależy, która chce coś robić, jest dynamiczna i chce jak najwięcej z tych zajęć wyciągnąć. Panie same umawiają się na zajęcia, gdy jest potrzeba, bo właśnie cos organizują potrafią przychodzić co dziennie, by wszystko dograć. Na 14 sierpnia zaplanowały kolejny wyjazd integracyjny dla wszystkich uczestników, łącznie z ich rodzinami do Parku Mużakowskiego w Łęknicy. Taka inicjatywa i potrzeba wyszła od nich samych. To było większe wyzwanie niż Zielona Góra, bo po pierwsze większa grupa, po drugie bardziej zróżnicowana wiekowo – dzieci i dorośli w różnym wieku. Te wyjazdy lokalne mają również za zadanie pokazanie uczestnikom, że nasze rodzime tereny są bardzo ładne i nie koniecznie trzeba wyjeżdżać daleko by zobaczyć coś ciekawego a to wiąże się też z dużo mniejszymi kosztami związanymi z takim wyjazdem. Park Mużakowski leży ok. 20 km od nas i niestety ale większość nie tylko w nim nie była, ale nawet nie wiedziała dokładnie gdzie on jest i o co chodzi. Uczestnicy wspólnie z przewodnikiem zwiedzali Park po stronie polskiej i niemieckiej, potem były wspólne zabawy i zajęcia (dorośli i dzieci) oraz wspólne grillowanie i jedzenie lodów. Wyjazd zajął im praktycznie cały dzień, ale wspomnienia na pewno pozostaną.

Przez cały miesiąc uczestnicy zajęć remontowo budowlanych przychodzili praktycznie codziennie i po 6-8 godzin pracowali przy remoncie sali. Jak to zwykle z remontami bywa miało być tylko malowanie ścian i położenie płytek w toaletach a skończyło się praktycznie na niemalże generalnym remoncie. We wszystkich pomieszczeniach – sala, korytarze, pomieszczenie socjalne, dwie toalety pomalowane zostały sufity, ściany, okna, parapety na zewnątrz i wewnątrz. W sali na ścianie założono panel z płyty chroniący ją przed ocieraniem i brudzeniem krzesłami, w toaletach skuto stare kafelki z podłóg, ze względu na bardzo zły stan rur kanalizacyjnych (żeliwo popękało i wykruszyło się) w toaletach i pomieszczeniu socjalnym wymieniono je na plastikowe, wymieniono również rury do zimnej wody, w toaletach położono kafelki na podłogach i częściowo na ścianach przy umywalkach tzw. fartuchy sanitarne, pomalowano również część drzwi, futryny, lamperie, rury znajdujące się na zewnątrz. Wszystkie prace wykonywali uczestnicy zajęć (kobiety i mężczyźni) wraz z opiekunem zajęć. Prace remontowe na obiekcie został ukończone, początkiem września pozostaje tylko dokładne posprzątanie pomieszczeń i już we wrześniu można tam planować zajęcia np. z psychologiem. W ramach tych zajęć chcemy również zająć się nie tylko wnętrzem ale również otoczeniem naszych domów i w ramach tego na ubiegłorocznym skwerze dosadzaliśmy brakujące i wymarzłe rośliny oraz te których nie zdążyliśmy posadzić, zajmujemy się również jego bieżącą pielęgnacją (grabienie, sprzątanie, usuwanie chwastów itp.). Chcemy również zagospodarować teren wokół budynku Urzędu Gminy, w którym mieści się również Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zajęcia kulinarne mają najwięcej godzin, ale też i potrzeba na nie najwięcej czasu. Odbywają się 2 razy w miesiącu po 6 godzin zegarowych. Uczestnicy (w tym 1 Pan) przygotowują różne potrawy, uczą się gotować, piec, dekorować , planować zakupy i wydatki, uczą się zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń kuchennych i higienicznego przygotowywania potraw. Dobrą formą sprawdzenia nabytych umiejętności jest np. konkurs. Taki właśnie zorganizowaliśmy na zajęciach w dniach 21-22.08.2012 r. W dniu 21.08.2012 r. uczestnicy (niczego nie świadomi) przygotowywali, mięsa na zimno, produkty na różne sałatki a dopiero w dniu 22.08.2012 r. dowiedzieli się, że będzie konkurs na najlepszą dekorację potraw i sposobu ich podania. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy.

Ocenie podlegały:

· dobór naczyń do, np. rodzaju potrawy, jej ilości

· efekt wizualny (ogólna ocena dekoracji)

· dobór produktów użytych do dekoracji

· ocena złożoności dekoracji (stopień trudności wykonania).

Jury składało się z osób niezależnych i nie związanych z uczestnikami. Każda osoba otrzymała nagrodę pomimo iż miejsca były grupowe. Po konkursie odbyła się degustacja potraw, ale nie oceniano już walorów smakowych.

31.07.2012 r.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W lipcu zakończył się dla uczestników projektu cykl spotkań z prawnikiem, na których poruszana była różnorodna tematyka związana z prawem pracy, cywilnym, rodzinnym. Zajęcia prowadziła Pani, która ma duże doświadczenie w kontaktach i pracy m.in. z osobami bezrobotnymi, uwikłanymi w różne problemy finansowe i życiowe ponieważ pracuje też w stowarzyszeniu „Baba”, w Lubuskim Ruchu Na Rzecz Kobiet i Rodziny „Żar”. Po zakończeniu zajęć i zapewne pewnych przemyśleniach część uczestników wyraziła również potrzebę spotkań indywidualnych z prawnikiem, ponieważ na grupowych pewnych tematów (wrażliwych dla nich) nie chcieli poruszać. Spotkania indywidualne odbędą się najprawdopodobniej we wrześniu.

Cały czas trwają zajęcia kulinarne i z organizacji czasu wolnego. W ramach tych drugich uczestniczki zajęć zaplanowały na 26 lipca całodniowy wyjazd integracyjny dla wszystkich uczestników projektu do Palmiarni w Zielonej Górze i skansenu w Ochli. Panie planowały wszystko (łącznie z pogodą) bardzo skrupulatnie, żeby o czymś nie zapomnieć, czegoś nie pominąć. Musiały telefonicznie lub meilowo kontaktować się z różnymi instytucjami, osobami i firmami żeby wyjazd był udany. Musiały również zaplanować cały wyjazd organizacyjnie tzn. gdzie, z kim, o której, zaplanować czas wolny itd. Pogoda była wspaniała a cały wyjazd pozostawił po sobie niezapomniane wrażenia. Okazało się, że wprawdzie wiedzieli, że takie miejsca są, ale nikt z uczestników nigdy tam nie był. Palmiarnię zwiedzali sami, natomiast po skansenie w Ochli oprowadzał ich przewodnik. Po zakończonym zwiedzaniu mieli wspólną biesiadę przy ognisku. Tego typu wyjazdy nie mają tylko na celu zapewnienie przyjemności dla ich uczestników, ale przede wszystkim są elementem edukacyjnym – planowanie, organizowanie, koordynowanie, pilnowanie, współpraca, wzajemne relacje, odpowiednie zachowanie się w różnych sytuacjach i miejscach – tego m.in. uczą wyjazdy.

Pod koniec lipca rozpoczęły się również zajęcia remontowo budowlane związane z pracami domowymi i najbliższym otoczeniem. Do udziału w tych zajęciach zgłosili się nie tylko panowie, ale również panie, które uznały, że dzisiejsza kobieta powinna radzić sobie z różnymi problemami domowymi, szczególnie gdy mężczyzna jest poza domem lub go po prostu nie ma, a malowanie ścian, przepchanie toalety, czy udrożnienie rur nie stało się problemem nie do przeskoczenia. Wspólnie z uczestnikami i osobą prowadzącą zajęcia postanowiliśmy, że będą one w formie praktycznej tzn. robieniem konkretnych prac w jakichś pomieszczeniach co wiązało się z wyborem miejsca w którym można byłby je przeprowadzić. Wybór padł na małą salę Urzędu Gminy w której odbywają się sesje Rady Gminy, różne spotkania i imprezy dla mieszkańców oraz niektóre zajęcia w ramach naszego projektu. Ponieważ zarówno sala, pomieszczenie socjalne a przede wszystkim toalety były już bardzo brudne i zużyte wszyscy uznali, że fajnie byłoby siedzieć na zajęciach w przyjemniejszym otoczeniu, a poza tym coś po sobie pozostawią i pokażą innym, że oni też potrafią robić i są przydatni lokalnemu społeczeństwu. Wstępnie założyliśmy, że zajęcia będą trwały do końca sierpnia, by już we wrześniu zrobić otwarcie sali itam prowadzić zajęcia.

20.06.2012 r.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Na podstawie rozmów indywidualnych oraz ankiety wstępnej można było określić jakie potrzeby i jakie braki mają uczestnicy projektu. Na tej podstawie zaplanowano, że w 2012 r. będą się odbywać m.in. zajęcia z prawnikiem, psychologiem, doradcą zawodowym, zajęcia kulinarne, informatyczne, z organizacji i planowania czasu wolnego, z dbania o własny wizerunek i zdrowie, domowego majsterkowania i dbania o otoczenie zewnętrzne, z robienia ozdób i dekoracji.

W czerwcu ruszyły pierwsze zajęcia w ramach instrumentów aktywizacji społecznej.

Od 6 czerwca 2012 r. rozpoczęły się zajęcia kulinarne „Gotować każdy może”, które będą średnio 2 razy w miesiącu po 6 godz. zegarowych, przewidywany czas realizacji do grudnia 2012 r. Zajęcia mają służyć m.in. do nauki komponowania codziennego jadłospisu oraz doboru przykładowego menu na różne uroczystości z wykorzystaniem prostych i tanich produktów, poznania zasad zdrowego odżywiania i jego znaczenie, doskonalenia umiejętności samodzielnego przygotowywania pełnowartościowych posiłków, ekonomicznego gospodarowania swoimi zasobami, umiejętności pracy, współpracy i współżycia w zespole.

Od 12 czerwca trwają zajęcia z prawnikiem pn. „Nieznajomość prawa szkodzi”, kolejne zajęcia będą w dniach 26.06 i 03.07, łącznie 12 godz. zegarowych, w trakcie których uczestnicy otrzymają wsparcie z ramach poradnictwa specjalistycznego w zakresie informacji o prawach i uprawnieniach służących przywróceniu samodzielności życiowej, w tym powrót na rynek pracy, głównie o prawach, uprawnieniach i obowiązkach w zakresie prawa pracy, prawa rodzinnego, cywilnego i administracyjnego.

Od 18 czerwca rozpoczęły się zajęcia „Moja aktywność społeczna i rodzinna”, na którą przewiduje się 20 godzin. W ramach zajęć uczestnicy będą nabywać podstawowe umiejętności w zakresie zagospodarowania, organizowania i spędzania czasu wolnego swojego, rodziny, najbliższego otoczenia, służące przywróceniu samodzielności życiowej, w tym powrót na rynek pracy. Zakres zajęć obejmować będzie m.in. planowanie wycieczek, zapoznanie z kulturą i historią regionu, nowe formy aktywności, planowanie czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań, wykorzystanie techniki (Internet) do planowania i organizowania czasu wolnego, integrowanie grupy poprzez wspólne spędzanie czasu. Na pierwszych zajęciach uczestniczki zaplanowały na 21.06 wyjazd rowerowy do Brodów, gdzie wspólnie z przewodnikiem zwiedzą pałac, park i inne ciekawe miejsca pobliskiej miejscowości. Wyjazd dojdzie do skutku jeżeli nie będzie padał deszcz.

 

21.05.2012 r.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Od maja 2012 r. ruszyły działania związane z realizacją projektu pn. „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. W kwietniu i maju pracownik socjalny gromadził deklaracje i inne dokumenty uczestników niezbędne do ich działu w projekcie. W celu rozeznania potrzeb oraz problemów uczestników przygotowane zostały wstępne ankiety na podstawie, których planowane będą działania służące m.in. zmianom postaw, integracji, podwyższaniu umiejętności i nabywaniu nowych. Następnie podpisywane były kontrakty socjalne z uczestnikami projektu. Każdy uczestnik będzie miał indywidualną ścieżkę reintegracji, w której planowane będą dla niego działania mające na celu wzrost aktywności społeczno-zawodowej. W ramach realizowanych kontraktów socjalnych i ścieżek reintegracji każdy uczestnik objęty będzie co najmniej trzema instrumentami aktywnej integracji (głównie w ramach aktywizacji społecznej), pracą socjalną oraz część uczestników pracami społecznie użytecznymi.

Do projektu przystąpiło 16 osób w tym 1 z roku ubiegłego w podziale 13 kobiet i 3 mężczyzn, lista uczestników nie jest jednak zamknięta.

 

12.04.2012
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach informuje, że w dniu 26 kwietnia 2012 r. o godz. 9.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla uczestników projektu „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach”. Obecność na spotkaniu jest obowiązkowa.
28.02.2012
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
W dniu 24.02.2012 r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne uczestników tegorocznego projektu. W spotkaniu uczestniczyło 12 osób, do pozostałych osób pracownik socjalny dotrze indywidualnie. Osoby do projektu zostały wytypowane przez pracowników socjalnych na podstawie ich wiedzy o środowisku i zauważonych potrzebach oraz możliwościach danych osób. Spotkanie prowadzone było przez kierownika ośrodka a jednocześnie koordynatora i realizatora projektu. Na spotkaniu przekazano uczestnikom czym jest projekt, kto go współfinansuje, jakie są jego założenia, dlaczego zostali wytypowani, jak wyglądała realizacja projektów w latach ubiegłych, jakie były działania skierowane do uczestników. Następnie każda osoba wypełniła ankietę wstępną, która zawiera informacje dotyczące m.in. danych osobowych, wykształcenia, statusu na rynku pracy, oczekiwań względem projektu oraz postrzegania siebie i swoich umiejętności.
Wstępnie przekazano również informację jakie działania chcemy podjąć w roku bieżącym, ale ustaliliśmy na spotkaniu, że do każdej osoby wysłane zostanie pismo w propozycją zajęć i każdy uczestnik będzie musiał się określić jakie zajęcia go interesują i w jakich chciałby uczestniczyć oraz określić swoje potrzeby indywidualne, jeżeli takie będzie miał.
Wypełnienie ankiety oraz pisma z propozycją zajęć bardzo ułatwi nam podjęcie decyzji jakie działania będą realizowane oraz ich wstępne zaplanowanie, pomoże w doborze uczestników do poszczególnych grup.
Zaplanowano również, że następne spotkanie organizacyjne odbędzie się w kwietniu po świętach wielkanocnych. Na spotkaniu doprecyzowane będą tematy zajęć i osoby chętne do udziału w tych zajęciach. Następnym krokiem będzie znalezienie osób chętnych do prowadzenia zajęć.
23.01.2012
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Rok 2012 jest kolejnym rokiem realizacji projektu „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach”. Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu wstępnie planuje się w roku bieżącym objąć wsparciem 14 osób z grona osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo lub pracujących, będących w wieku aktywności zawodowej (15-64 lata), korzystających ze świadczeń pomocy społecznej i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Osoby, które przystąpią do projektu zostaną objęte kontraktami socjalnymi w ramach, których możliwe będzie zastosowanie wsparcia w postaci: pracy socjalnej, prac społecznie użytecznych oraz instrumentów aktywnej integracji w postaci aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej lub społecznej. Łącznie na realizację projektu w roku 2012 planowana jest kwota 79.945zł natomiast na aktywną integrację ok. 40 tyś.zł. W dalszym ciągu w ramach projektu zatrudniony będzie pracownik socjalny, który w ramach swych zadań obejmie wsparciem uczestników tegorocznych (praca socjalna, kontrakty socjalne, ścieżki reintegracji) oraz uczestników z lat ubiegłych (praca socjalna). Na prace społecznie użyteczne zaplanowano kwotę 2.556zł. Wstępnie planuje się, że tegoroczni uczestnicy projektu zostaną objęci wsparciem głównie w ramach instrumentów aktywizacji społecznej. Działania dobierane będą do indywidualnych potrzeb, zainteresowań i uwarunkowań uczestników, co będzie wynikało m.in. z prowadzonej ścieżki reintegracji.

ROK 2011

3.06.2011r
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W ramach realizowanego w 2011 r. projektu „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach” zaplanowano następujące działania w ramach instrumentów aktywizacji społecznej:
– zajęcia kulinarne „Gotowanie to przyjemność”
– zajęcia z aranżacji terenów zielonych „Moje otoczenie moją wizytówką”
– zajęcia z małej architektury ogrodowej „Moje otoczenie moją wizytówką”
– zajęcia informatyczne „Komputer oknem na świat”
– zajęcia z cyklu „Cudze chwalicie swego nie znacie”
– asystent rodzinny – wsparciem objęte są 3 rodziny
– wsparcie psychologiczne w formie terapii par dla 3 rodzin
– wsparcie psychologiczne grupowe dla wszystkich uczestników projektu
Realizowane będą również inne działania, które będą wynikiem prowadzonej z uczestnikami projektu ścieżki reintegracji.
Działania będą trwały przez cały rok a każdy uczestnik będzie objęty przynajmniej trzema instrumentami.
Od marca do listopada 3 rodziny objęte są wsparciem asystenta rodzinnego, a od maja do lipca będą objęte wsparciem psychologicznym.
W ramach zajęć z cyklu „Moje otoczenie moją wizytówką” w aranżacji terenów zielonych uczestniczą panie, natomiast w małej architekturze ogrodowej będą panowie. Zaplanowano, że zagospodarowany będzie plac za parkingiem przy ośrodku zdrowia i powstanie tam teren do wypoczynku z ławkami, ścieżkami, roślinnością. Zajęcia z tego cyklu będą miały charakter teoretyczny i praktyczny.
Od maja trwają już zajęcia z aranżacji terenów zielonych w ramach, których m.in. w dniu 31.05.2011 r. grupa wyjechała do Trzebiela i Wymiarek by zobaczyć jak uczestnicy ubiegłorocznego projektu zagospodarowali swoje tereny, była również w Iłowej w firmie ogrodniczej „Pudełek” by zobaczyć różnorodność roślin.

 

Grupa w Wymiarkach i Iłowej ogrodnictwo „Pudełek”

Zaplanowany jest również na 8.06.2011 r. wyjazd grupy z terenów zielonych i innych uczestników projektu w ramach cyklu „Cudze chwalicie swego nie znacie” do Parku Mużakowskiego w Łęknicy.
W maju rozpoczęły się również zajęcia kulinarne „Gotowanie to przyjemność” na które zapisały się same panie. W dniu 24 maja zorganizowały sobie Dzień Matki i na tę uroczystość zaprosiły innych uczestników projektu.

Dzień Matki uczestników projektu

Od czerwca ruszą zajęcia informatyczne )średnio 3 razy w miesiącu) a od lipca ruszą zajęcia z małej architektury ogrodowej.
W projekcie biorą udział łącznie 23 osoby w tym 15 kobiet i 8 mężczyzn. Realizacja powyższych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego

29.07.2011r
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Panie biorące udział w zajęciach kulinarnych w dniu 3.06.2011 r. przygotowywały potrawy na festyn gminny „Dzień w Tuplicach”, który odbył się 4 czerwca br. Był to moment, w którym uczestniczki mogły się pochwalić nabytymi już umiejętnościami. Za co Wójt Gminy podziękował im publicznie w trakcie festynu.
W ramach zajęć kulinarnych ich uczestniczki nawiązały współpracę z równoległą grupą z Wymiarek i w ramach tej współpracy w dniu 20.07.2011 r. Panie z Wymiarek przyjechały do nas na uroczyste śniadanie a potem wszyscy pojechali do Brodów, gdzie zwiedzali Pałac , park oraz najbliższą okolicę. Oprowadzał nas przewodnik, który pięknie opowiadał o historii tak bliskich nam i tak nieznanych jak się okazało terenów. Wyjazd zakończył się wspólną kawą i deserem w pałacowej restauracji. Pomimo iż pogoda akurat w tym dniu nam nie dopisała, jednak wspomnienia i wrażenia pozostaną na długo.

 

Wizyta koleżanek z Wymiarek oraz wspólny wyjazd do Brodów

8 czerwca grupa zwiedzała wspólnie z przewodnikiem Park Mużakowski (w ramach zajęć „Cudze chwalicie swego nie znacie”) i jak się okazuje tytuł zajęć jest bardzo trafny ponieważ zachwycamy się odległymi okolicami naszego kraju lub innymi krajami a nie znamy najbliższej okolicy. Niestety większość z nas nigdy nie była w Parku Mużakowskim a jest co zobaczyć. Był to wyjazd integracyjny a poprzez takie zajęcia chcemy pokazać jak można spędzać czas z rodziną, uczymy prawidłowych relacji i zachowań w grupie.

Wędrówka po Parku wszystkich zmęczyła, dobrze jest móc coś potem przekąsić.

Od lipca ruszyły zajęcia z małej architektury ogrodowej i już 8 lipca odbyły się wspólne zajęcia obu grup (małej architektury i aranżacji terenów zielonych) z cyklu „Moje otoczenie moją wizytówką” w świetlicy środowiskowej przy udziale p. Krzysztofa prowadzącego zajęcia informatyczne. Celem tych zajęć było wyszukanie w Internecie ciekawych roślin, elementów małej architektury ogrodowej, wzorów ogrodów, które moglibyśmy przenieść na swoje podwórko. Ponieważ każdy ma inną wizję dobrze jest je ze sobą skonsultować, stąd pomysł na wspólne zajęcia. Informatyk pomagał osobom, które mają problemy w obsłudze komputera i poruszaniu się w Internecie.

Praca w grupach była intensywna a pomysłów co niemiara.

16 lipca rodziny objęte wsparciem asystenta rodzinnego zorganizowały wspólny piknik/festyn dla członków swoich rodzin. Ich zadaniem było samodzielne zorganizowanie przedsięwzięcia, przygotowanie jedzenia (zakupionego wcześniej w ramach projektu) oraz zagospodarowanie czasu wolnego wspólnie z dziećmi. We wszystkim pomagał im asystent rodzinny. Zabawa była przednia, szczególnie dla najmłodszych. Rodziny całą sobotę spędziły na wspólnych zabawach i wypoczynku na stawie w Łazach. Bycie prawidłowo funkcjonującą rodziną i odpowiedzialnym rodzicem wcale nie jest takie proste.

30.09.2011
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Okres wakacyjny wcale nie przeszkodził nam w działaniach, w projekcie cały czas coś się działo, nikt się nie nudził.
10 sierpnia odbyło się spotkanie pt. „Zdrowie to podstawa pracy i prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie” nt. profilaktyki nowotworowej, szkodliwości używek i zdrowego stylu życia w ramach cyklu „Zadbajmy o siebie i bliskich”.

 

Na pewno znacznie milej słucha się wykładu przy dobrym cieście i kawie, które wcześniej przygotowały Panie w ramach zajęć kulinarnych.

W ramach zajęć kulinarnych panie zaplanowały sobie na koniec sierpnia dwa dni zajęć by móc zrobić przetwory na zimę. To dobry pomysł szczególnie w trudnych czasach, gdy wszystko jest coraz droższe a szczególnie żywność. Przygotowanie przetworów tj. dżemy, surówki, sałatki, pikle i wiele innych w okresie późniejszym znacznie odciąży nasz budżet, a w sezonie owoce i warzywa nie są aż tak drogie. W ramach zajęć przygotowywały przecier pomidorowy, powidła śliwkowe, paprykarz do chleba i ananasy z cukinii. Na zimę jak znalazł.

Od sierpnia ruszyły również prace na skwerze (w ramach zajęć praktycznych). Na razie ciężko pracują tam panowie ponieważ w pierwszej kolejności trzeba uporządkować teren, wyznaczyć parcele i ścieżki, wykopać ścieżki, ściągnąć darń po to by można było nawieść odpowiedni materiał a na końcu będzie nasadzanie roślin. Jedni Panowie pracują przy skwerze, inni zajęli się małą architekturą. W pierwszej kolejności będą robione ławki, potem pergole.

Przed nimi ciężka i żmudna praca ale wszyscy wierzymy, że efekt końcowy będzie wspaniały.

W dniu 8 września odbyły się pierwsze zajęcia z prawnikiem p.n. „Nieznajomość prawa szkodzi”, druga część odbędzie się w październiku. Zajęcia te mają na celu głównie przekazanie podstawowej wiedzy w zakresie prawa cywilnego (m.in. spadki, darowizny, regulowanie spraw mieszkaniowych, dziedziczenie długów), prawa rodzinnego (alimenty, rozwody, separacja, przemoc), karnego jakie grożą nam konsekwencje karne w różnych sytuacjach. Na zajęciach uczestnicy mieli sami określić w jakich dziedzinach mają problemy, czego nie rozumieją, co ich najbardziej interesuje a w drugiej kolejności wiedza ogólna, która potrzebna jest każdemu.

Dobrze mieć chociaż minimum wiedzy, żeby móc się bronić i nie dać się oszukać.

12 września odbyły się zajęcia z kosmetyczką „Mój wygląd moją wizytówką” oraz zajęcia „I pomoc to nie takie straszne”. Wszystkie zajęcia podnoszą kompetencje życiowe i umiejętności społeczno-zawodowe naszych uczestników. Kobieta powinna umieć zadbać o swój wygląd, szczególnie gdy chce znaleźć pracę, ponieważ nasz wygląd świadczy o nas i nie oznacza to że musimy mieć na ten cel dużo pieniędzy. Ale należy pamiętać, że brak aktywności zawodowej nie zwalnia nas z dbania o siebie.

W ramach zajęć z „I pomoc to nie takie straszne” chcieliśmy aby uczestnicy projektu podnieśli swoje kompetencje w dziedzinie zachowania i zareagowania się w sytuacjach nagłych. Niestety okazuje się, że większość z nas nie umie udzielić pierwszej pomocy, nie umie się zachować w sytuacjach awaryjnych a przecież wypadek typu porażenie prądem, potrącenie przez pojazd, niebezpieczny upadek, krwotok czy złamanie kończyny może się zdarzyć nam i najbliższym nam osobom – i co wtedy, jak zareagować, jak się zachować i co zrobić by po pierwsze nie zaszkodzić, po drugie niejednokrotnie uratować komuś życie.

Okazało się, że sztuczne oddychanie, czy zabezpieczanie złamań wcale nie jest takie proste.

17 września 3 rodziny wspólnie z asystentem rodzinnym wyjechały do Żar na basen i do kręgielni oraz wspólnego zwiedzania miasta. Każde takie zajęcia , spotkania czy wyjazdu uczą czegoś nowego.

21 września grupa w ramach zajęć łączonych „Cudze chwalicie swego nie znacie” i „Zagospodarowanie i spędzanie czasu wolnego oraz promowanie zdrowego stylu życia” pojechała do Zielonej Góry do palmiarni i kina Cinema City. Takie zajęcia uczą nas m.in. prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie – taki wyjazd mobilizuje do punktualności, integracji grupy, wzajemnego pilnowania się, odpowiednich zachowań. Ale wyjazd również miał pokazać, że mamy u siebie wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, że nie musimy zachwycać się dalekim pięknem, gdy mamy swoje, że często niedużym nakładem finansowym możemy pożytecznie i ciekawie spędzić czas z rodziną, dzięki czemu kształtujemy również następne pokolenie dając im dobre przykłady.

Będzie potem co opowiadać rodzinie i co wspominać.

Wypiliśmy dobrą kawę i zjedliśmy pyszny deser w Palmiarni ale by się dobrze i do syta najeść najlepiej pójść do baru „Turysta”, gdzie jest smacznie, dużo i tanio.

29 września wybraliśmy się w ramach zajęć „Cudze chwalicie swego nie znacie” na zaproszenie zaprzyjaźnionej grupy na śniadanie do Wymiarek a potem do Żagania. Tam zwiedziliśmy Muzeum Obozów Jenieckich, Pałac Książęcy i park oraz Zespół Poaugustyniański z unikatową biblioteką i znajdującymi się tam zbiorami. Po raz kolejny ta maksyma „cudze chwalicie swego nie znacie” sprawdziła się ponieważ nikt z uczestników nigdy nie był w Żaganiu żeby go zwiedzać. Żagań jest raptem 40km od nas ale my naprawdę nie znamy naszych okolic i ich zabytków, bogactwa i piękna. Obóz jeniecki sam w sobie jest nie duży ale przewodnik, który nas oprowadzał mówił tak dużo i tak ciekawie, że przekroczyliśmy limit czasu i potem wszędzie byliśmy nieco spóźnieni, jednak sposób przekazywania wiedzy był tak ciekawy, że nikt nie chciał wychodzić (nawet na papierosa). Z obozu udaliśmy się do Pałacu gdzie również oprowadzał nas przewodnik opowiadając jego ciekawą historię oraz historię ludzi z nim związanych. Potem przeszliśmy przez miasto do Zespołu Poaugustyniańskiego, gdzie swoistą perłą w koronie była możliwość wejścia do biblioteki i zobaczenia na żywo jej skarbów.

Ważna była również integracja z inną grupą a to co zobaczyliśmy będzie w nas żyło zawsze w formie wspomnień.

We wrześniu nadal intensywnie trwały prace przy skwerze w formie robienia ścieżek i pierwsze nasadzenia roślin.
A tak wyglądają postępy w pracach.

29.11.2011
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W ramach trwających zajęć kulinarnych w październiku i listopadzie odbyły się dwa konkursy dla uczestniczek – „Świat sałatek – ładnie podane lepiej smakuje” i „Piękny stół to uczta dla oka i podniebienia”. W pierwszym oceniana była pomysłowość i fantazja w zakresie dekorowania sałatek a tym samym innych potraw a w drugim dekoracja stołu, dobór naczyń i dekoracja potraw. Panie spisały się na medal, wszystkie grupy zrobiły piękne dekoracje i nakrycia jednak niezależne jury w osobach pracowników Urzędu Gminy musiały dokonać wyboru i przyznania odpowiednich miejsc. Każda grupa (a w niej uczestniczka) otrzymała nagrodę. Pod koniec października dziewczyny kisiły kapustę ponieważ zaplanowana jest w grudniu Wigilia dla uczestników i ich rodzin a to wiąże się z dużą ilością kapusty kiszonej.

 

Każde oko i podniebienie cieszy się na taki widok.

Na przełomie października i listopada odbywały się również zajęcia z prawnikiem (druga część) oraz zajęcia grupowe z psychologiem. Ich zadaniem było wzmocnienie wewnętrzne uczestników, wsparcie ich, ewentualne pokazanie dróg wyjścia z trudnych sytuacji, pokazanie mocnych i słabych stron – bo każdy z nas je ma. Zajęcia miały być odpowiedzią na potrzeby uczestników – oni je artykułowali a psycholog starał się ich wspierać.

W ramach zajęć łączonych „Cudze chwalicie swego nie znacie” i „Zagospodarowanie i spędzanie czasu wolnego oraz promowanie zdrowego stylu życia” w dniach 22-23.10.2011r. uczestnicy wyjechali do Szklarskiej Poręby (nie wszyscy ponieważ nie każdy deklarował chęć dłuższego wyjazdu np. ze względu na małe dzieci). Wyjazd wspólny z grupą z Wymiarek.
Wyjazd miał kontekst wielowymiarowy i wielopłaszczyznowy a jego głównymi celami było:
1. Zapoznanie uczestników z zasadami funkcjonowania Grup Wsparcia
2. Zapoznanie uczestników z zasadami funkcjonowania w grupie
3. Teoretyczne i praktyczne zajęcia z zagospodarowania i spędzania czasu wolnego oraz promowania zdrowego stylu życia
4. Uświadomienie uczestnikom, jak postępować w czasie pobytu w górach.
5. Zapoznanie z zasadami funkcjonowania Agroturystyki od strony praktycznej.
Do pkt. 4 przygotowaliśmy „Regulamin zachowania się w górach z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa” a do pkt. 2 przygotowaliśmy listę podstawowych zasad prawidłowego funkcjonowania w grupie, tak by nikomu nie przeszkadzać i by nikt się za nas nie musiał wstydzić oraz co powinniśmy ze sobą zabrać by nie zaskoczyła nas pogoda.

08.02.2011
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach realizuje projekt systemowy w ramach Priorytetu VII „Promocja integracji społecznej”, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji Przez Ośrodki Pomocy społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Projekt adresowany jest do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w wieku aktywności zawodowej (15-64 lata) bezrobotnych i/lub nieaktywnych zawodowo i/lub zatrudnionych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej i ich otoczenia. Celem ogólnym projektu jest wzrost aktywności społeczno – zawodowej wśród klientów OPS w latach 2011- 2013.

W ramach projektu jego uczestnicy będą objeci konrtaktami socjalnymi w ramach , których realizowane będą:
a) Instrumenty aktywnej integracji tj:
– instrumenty aktywizacji zawodowej
– instrumenty aktywizacji edukacyjnej
– instrumenty aktywizacji zdrowotnej
– instrumenty aktywizacji społecznej
b) prace społeczno – użyteczne
c) praca socjalna

Uczestnicy projektu będą brali udział w różnorodnych zajęciach integracyjnych dobieranych według potrzeb.
Pierwsze zajęcia rozpoczną się w kwietniu, chętnych prosimy o zgłaszanie się do 31 marca 2011r

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w projekcie.

Szczegółowych informacji o projekcie udziela pracownik socjalny projektu PO KL Humeniuk Marzena

Biuro projektu:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach
ul. Mickiewicza 27, 68-219 Tuplice pok. nr 2 w godz. 7.00 – 15.00
tel. (068)3625730
e-mail: ops@tuplice.pl

04.01.2011
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W roku 2010 Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach realizował projekt systemowy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytetu VII ,,Promocja integracji społecznej”Działanie 7.1.Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podstawowym założeniem projektu było podniesienie aktywności zawodowej,kształcenie umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, wspieranie samodzielności oraz pobudzenie i zmotywowanie i do działania, aktywizacja społeczna osób wykluczonych, wsparcie dochodowe i rzeczowe, wzmocnienie potencjału OPS w realizacji zadań na rzecz aktywnej integracji i pracy socjalnej.

W ramach projektu trwającego od stycznia do grudnia 2010r wzięło udział 21 uczestników ( 3 grupy) w tym:
I. 10 osób wzięło udział w działaniu pt: ,, Pora pomyśleć o sobie” w ramach Programu Aktywności Lokalnej. Założeniem tego działania było podniesienie motywacji, zwiększenie wiary we własne możliwości, podniesienie samooceny wśród jego uczestniczek. Ważne było również zintegrowanie ich ze sobą i środowiskiem. W ramach tego działania objęte były wsparciem psychologa na 10 godzinnych warsztatach, zajęciami z autoprezentacji, dbania o własny wizerunek, organizowania czasu wolnego i planowania dnia ( 15godz.) oraz zajęciami z gospodarowania budżetem domowym. Elementem końcowym zajęć były wizyty u kosmetyczki i fryzjera.
Podsumowaniem tego etapu było zorganizowanie seminarium społeczno – zdrowotnego w którym uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz Panie biorące udział w projekcie. W trakcie seminarium omówiono dotychczasowe działania z lat 2008 -2010r. Odbyła się prelekcja dotycząca profilaktyki raka piersi oraz prezentacja technik antystresowych. Całość zakończyła się słodkim poczęstunkiem oraz obiadem. Seminarium miło za zadanie udzielanie jak najszerszej informacji o projekcie oraz integrowanie środowiska lokalnego.
II. Trzy rodziny były objęte wsparciem asystenta rodzinnego, który przez okres 5 miesięcy wspierał rodziny w rozwiązywaniu bieżących problemów. W międzyczasie rodziny otrzymały również wsparcie psychologiczne w ramach warsztatów terapeutycznych i poradnictwa indywidualnego oraz odbyły zajęcia
,,Gospodarstwo domowe od podstaw”. Zostały również objęte wsparciem finansowym i rzeczowym. Rodziny zostały wytypowane przez pracownika socjalnego spośród rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.
III. Kolejną grupą było 8 kobiet, które skorzystały z warsztatów terapeutycznych z psychologiem oraz poradnictwa zawodowego w celu ich wsparcia i zmotywowania do poszukiwań pracy, nabycia nowych umiejętności. Efektem końcowym był kurs,,Obsługa sekretariatu”, który dał jego uczestnikom nowe i potrzebne na dzisiejszym rynku pracy kwalifikacje.

Z 11 osobami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie pracownik socjalny zawarł kontrakty socjalne, stanowiące pisemną umowę określającą uprawnienia i zobowiązania stron, w ramach wspólnie podejmowanych działań, zmierzających do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej.

Dla osób biorących udział w projekcie ( w przypadku rodzin również dla ich otoczenia) zostały zaplanowane spotkania integracyjne. Przed rozpoczęciem pracy z każdą grupą odbyło się spotkanie mające na celu zapoznanie grupy z osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu jak również integrację poszczególnych członków grup ( 3 spotkania)

Efektem podsumowującym działania w 2010r było spotkanie wigilijne w dniu 02.12.2010r na którym byli wszyscy uczestnicy projektu wraz z rodzinami.

Zgodnie z umową ramową o dofinansowanie projektu systemowego Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach złożył kolejny wniosek aplikacyjny o dofinansowanie projektu na 2011r do udziału w którym serdecznie zaprasza.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy!!

ROK 2010

10.12.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W dniu 8 grudnia 2010r w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuplicach odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne uczestników projektu ,, Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji” , którego realizatorem jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach. Uroczystość zastała zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu z Europejskiego Funduszu Społecznego. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu wraz z rodzinami.

 

Serdeczne życzenia oraz podziękowania za włożony trud i pracę uczestnikom projektu złożyli: Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuplicach – Maria Kowalczyk, wójt Gminy Tuplice -Tadeusz Rybak oraz koordynator projektu – Ilona Pierzchalska.

Na spotkaniu uczestnicy kursu ,, Obsługa sekretariatu” otrzymali certyfikaty o ukończonym kursie
Za wzorową frekwencję na zajęciach oraz dobre wyniki w nauce została wyróżniona Natalia Dzędzeluk, która w nagrodę otrzymała monetę okolicznościową emitowaną przez NBP, wyprodukowaną w Mennicy Polskiej w Warszawie.

Wszyscy uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście mieli możliwość degustacji różnorodnych potraw wigilijnych a dzieci zgodnie z Bożonarodzeniową tradycją otrzymały słodkie upominki.

27.10.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Jak cię widzą …

 

Mówi się: „nie szata zdobi człowieka”. Są jednak takie sytuacje, gdy schludny wygląd i dopasowany do sytuacji ubiór to już połowa sukcesu. Przygotowując się do spotkania z przyszłym pracodawcą warto pomyśleć o własnym wizerunku.
W związku z przystąpieniem do projektu została zakupiona naszym kursantkom odzież wizytowa, która stanowi wizytówkę kandydata przy staraniu się o pracę na określone stanowisko. Odpowiednim sposobem zaprezentowania się wzbudza się wrażenie profesjonalizmu oraz kompetencji. Oczywiście w samym ubiorze nie można pokładać wszelkich nadziei na zdobycie pracy. Dla pracodawcy liczy się przede wszystkim doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie.

{gallery}rozne/efs5{/gallery}

18.10.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dnia 18.10.2010r. Rozpoczęły się zajęcia praktyczne z podstaw obsługi komputera.
Nasze kursantki mają możliwość zdobyć niezbędne umiejętności z zakresu zawartych w pakiecie programów umożliwiających w profesjonalny sposób wykonywanie obowiązków pracownika administracyjno – biurowego w firmie lub instytucji publicznej.

 

{gallery}rozne/efs4{/gallery}

24.09.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Dnia 24 września 2010r. rozpoczął się kurs pt: ,,Obsługa sekretariatu” W zajęciach udział bierze 8 kobiet, z których 6 uczestniczyło w roku ubiegłym w kursie ,,Uniwersalny sprzedawca ze znajomością języka niemieckiego”. Wybrana grupa ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Są to osoby, które podejmują działania, żeby wyjść ze swojej trudnej sytuacji i usamodzielnić się.
Z każdym z uczestników projektu został zawarty kontrakt socjalny zobowiązujący uczestnika projektu jak i tutejszy Ośrodek do wzajemnej współpracy, a także gwarantujący wsparcie edukacyjne i finansowe.
W ramach kontraktów socjalnych uczestnicy zostaną objęci trzema instrumentami aktywnej integracji, mającymi na celu pomoc w usamodzielnieniu się i zdobyciu nowych kwalifikacji. Ponadto na samym początku działań grupa zostanie objęta pomocą psychologa ( instrument zdrowotny) jak również doradcy zawodowego ( instrument zawodowy) oraz udział w szkoleniu ( instrument edukacyjny)
Po spotkaniu organizacyjnym odbyły się warsztaty z psychologiem, na których poruszono takie tematy jak:
1. Komunikacja interpersonalna
– konflikty i style ich rozwiązywania
– psychologia i socjologia pracy
– feedback motywujący i korygujący
2. Relacje: pracownik a petent ( klient)
– Savoir – vivre w pracy biurowej
– Zasady obsługi klienta
– Zasady zachowania w miejscu pracy – kultura organizacyjna firmy, stres oraz zachowania asertywne.
30.06.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
W związku z realizacją projektu systemowego ,, Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach” w ramach cyklu ,, Pora pomyśleć o sobie” dnia 29 czerwca 2010r odbyło się seminarium podsumowujące udział w w/w projekcie.
Seminarium odbyło się w Tuplicach w restauracji ,,U Macieja”. Było okazją do podsumowania dotychczasowych działań zrealizowanych w ramach projektu, jak również do zapoznania się z problematyką chorób cywilizacyjnych. W spotkaniu wziąć udział mogły nie tylko osoby z wspartej w ramach PAL grupy, ale również wszyscy chętni zainteresowani mieszkańcy Gminy Tuplice.
Na seminarium przedstawione zostały problemy społeczne będące najczęstszą przyczyną uzależnienia od Ośrodka Pomocy Społecznej, które przedstawił kierownik OPS Pani Maria Kowalczyk. Zostały również poruszone kwestie ogólno – zdrowotne nakierowane na promowanie profilaktyki antynowotworowej zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Prelegentami byli Pani Wanda Tyszkiewicz – Prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek; lek.med. Robert Sibilski – Onkolog NS ZOZ,, DIAGNOSTYK” oraz Pani Ewa Kubiszewska z Ośrodka Antystresowego ,Spotkanie zostało zakończone wspólnym lunchem a wszyscy którzy wzięli udział w seminarium otrzymali bezpłatne gadżety reklamujące projekt.
26.05.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Dnia 26.05.2010r odbyły się zajęcia z cyklu,, Pora pomyśleć o sobie” z zakresu gospodarowanie budżetem domowy.
Na każdego z nas spada obowiązek zarządzania własnymi pieniędzmi i podejmowania finansowych decyzji. Tymczasem wiele osób nie radzi sobie z planowaniem finansów osobistych, a liczba comiesięcznych rachunków i opłat może przyprawić o zawrót głowy. Gdy do tego wszystkiego dodamy jeszcze nieprzewidziane wydatki, zapanowanie nad domowym budżetem może okazać się nie lada wyzwaniem.
Na zajęciach uczestniczki nauczyły się jak skutecznie zarządzać budżetem domowym. Jak wydawać mniej niż się zarabia? Jak prowadzić swój budżet? Jak nim zarządzać?
Skuteczne zarządzanie budżetem domowym sprowadza się w istocie do jednej bardzo prostej zasady: wydawaj mniej niż zarabiasz. Budowa sukcesu finansowego nie zależy od poziomu naszych dochodów, ale od sposobu w jaki zarządzamy naszymi dochodami.
10.04.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
W związku z przystąpieniem do realizacji projektu systemowego ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach” w ramach cyklu ,, Pora pomyśleć o sobie” dnia 29 kwietnia 2010r odbyło się spotkanie organizacyjne mające na celu zapoznanie z regulaminem udziału w projekcie. Uczestnicy zobowiązani zostali do podpisania deklaracji wyrażania chęci brania udziału w projekcie oraz zgody na przetwarzania danych osobowych.
Po wstępnych omówieniach odbyły się warsztaty z psychologiem. Zajęcia odbywać się będą w małej sali przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tuplicach
W ramach cyklu zaplanowano następujące zajęcia : zajęcia z organizowania czasu własnego i planowania dnia, zajęcia z autoprezentacji, zajęcia z dbania o własny wizerunek połączone z wizytą w salonie kosmetycznym i fryzjerskim oraz zajęcia z gospodarowania z budżetem domowym. Wszystkie zajęcia o nacechowaniu społecznym zorganizowane są w formie warsztatów tak aby wszyscy brali w nich czyny udział i jak najwięcej z nich wynieść.
Podsumowaniem zajęć, które jednocześnie będzie okazją do oderwania się od codzienności i poświęcenia czasu dla siebie będzie zorganizowanie wyjazdu na uroczystą obiadokolację.
Na koniec cyklu zorganizowane zostanie seminarium o tematyce społeczno – zdrowotnej, w którym będą mogły uczestniczyć nie tylko osoby z wspartej w ramach PAL grupy, ale również ich otoczenie, stanowiące w tym przypadku pozostałych mieszkańców gminy Tuplice. W trakcie seminarium poruszana będzie tematyka chorób nowotworowych, stresu i walka z nim oraz kwestie bezrobocia i problemów społecznych.
01.03.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
W okresie od marca do kwietnia 2010r wytypowane będą 3 rodziny, które objęte będą kontraktem socjalnym. Ze względu na istniejące w nich problemy od maja 2010r skierowany zostanie do nich asystent rodziny mający na celu m.in. pomoc i naukę w prowadzeniu gospodarstwa domowego- instrument społeczny. Rodziny te objęte zostaną również wsparciem psychologa jako instrument zdrowotny. Dorośli członkowie z tych rodzin wezmą udział w kursie z zakresu nauki gospodarowania budżetem domowym i prowadzenia gospodarstwa domowego, gdyż brak wiedzy na ten temat jest po części przyczyną ich problemów.
01.02.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Do pierwszego etapu projektu ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PAL realizowane będzie działanie pod nazwą ,, Pora pomyśleć o sobie”. Program ten skierowany jest do 10 kobiet, które znajdują się ze względu na długotrwałe bezrobocie oraz inne dysfunkcje w trudnej sytuacji społecznej. Utworzona zostanie również lista rezerwowa ( 3 osoby). Beneficjenci rekrutowani są przez pracownika socjalnego.
Rekrutacja potrwa do 31 marca 2010r.
06.01.2010
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W okresie od 01 stycznia do 31 grudnia 2010r. realizowany jest w Ośrodku Pomocy Społecznej w Tuplicach kolejny etap projektu pt. ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Celem głównym projektu jest kompleksowe wsparcie bezrobotnych, podopiecznych OPS ich
reintegracja z rynkiem pracy oraz społeczeństwem poprzez kształcenie umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, wspierania samodzielności oraz zdobywania i aktualizacji kwalifikacji zawodowych.

 

W ramach działań zaplanowanych na rok 2010r, planuje się utworzenie trzech grup docelowych.
Pierwszą grupę stanowić będą osoby bezrobotne korzystające z pomocy OPS. W nawiązaniu do ubiegłorocznego kursu, na rok bieżący zaplanowano szkolenie pt,, Obsługa sekretariatu z elementami j. Niemieckiego”
Drugą grupę docelową projektu stanowić będą 3 osoby z rodzin nacechowanych bezradnością życiową wraz z ich otoczeniem( pozostali członkowie rodziny)
Trzecią grupę docelową stanowić będą podopieczni OPS z terenów wiejskich, objęte wsparciem w ramach Programu Aktywności Lokalnej. Planuje się objęcie wsparciem 10 osób w ramach cyklu pt,, Pora pomyśleć o sobie” Cykl ten oparty będzie o szereg zajęć w ramach społecznego instrumentu aktywnej integracji, instrument zdrowotny w postaci warsztatów psychologicznych jak również pracę socjalną.
Wszelkie informacje dostępne są w pokoju nr.2 w Urzędzie Gminy w Tuplicach lub pod nr telefonu (068)36225730 .

ROK 2009

29.12.2009
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Dnia 05.12.2009r. zakończył się kolejny etap projektu ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach” pt:,, Uniwersalny sprzedawca ze znajomością
j. niemieckiego” Kursantki ukończyły kurs z wynikiem pozytywnym.
Dnia 21 grudnia 2009r. o godz.10.00 odbyło się spotkanie podsumowujące udział w projekcie w świetlicy socjoterapeutycznej przy Urzędzie Gminy w Tuplicach.
Na spotkaniu uczestniczki otrzymały zaświadczenie o odbytym kursie, mieli również możliwość podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami z przebiegu realizacji projektu.
25.11.2009
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
W tym roku grono beneficjentów ostatecznych poszerzono o grupę uczniów miejscowego gimnazjum. Zostali oni objęci wsparciem w ramach Programu Aktywności Lokalnej i od października uczestniczą w zaplanowanych w ramach tego działania zajęciach. Głównym założeniem działania jest minimalizacja zagrożenia spowodowanym wykluczeniem przez różne czynniki m.in. społeczne. Październikowo-grudniowe zajęcia obejmują swym zakresem szkolenie pt:.„Wspieranie i promowanie aktywizacji edukacyjnej”, w trakcie którego oprócz cyklu warsztatów integracyjnych pod okiem terapeuty i psychologa, młodzież uczestniczyła w zajęciach mających na celu pomoc i ukierunkowanie ich przy wyborze szkoły średniej i uzmysłowienie im powagi oraz konsekwencji tejże decyzji. Ponadto w ramach w/w szkolenia zorganizowano spotkanie z prawnikiem, którego głównym celem było pouczenie młodych beneficjentów o prawnych konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania, spowodowanego m.in. agresją, chęcią popisania się przed innymi lub potrzebą zwrócenia na siebie uwagi, gdyż tego typu występki często rzucają cień na ich przyszłe dorosłe życie.
OPS Tuplice będzie dokładał wszelkich starań, żeby z roku na rok obejmować coraz to większą i bardziej zróżnicowaną grupę beneficjentów ostatecznych. W związku z tym pracownicy Ośrodka zwracają się z prośbą do swoich podopiecznych o zgłaszanie pomysłów i potrzeb, będących podstawą do definiowania kolejnych działań w przyszłości.
2.11.2009
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uczestniczki projektu od 09 października 2009r rozpoczęły naukę języka niemieckiego prowadzone przez Panią mgr. I. Kieliszek
Lekcje odbywają się w świetlicy środowiskowej przy Urzędzie Gminy. Kursantki poznają podstawy języka dostosowane do charakteru przyszłej pracy.
Głównymi tematami są:
– zasady wymowy i pisowni
– wstęp do fonetyki
– odmiana czasownika przez osoby
– rodzajniki i rzeczowniki
– liczebniki i ułamki
– słownictwo związane ze sklepem
– zwroty kupującego i sprzedającego
6.10.2009    
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Każdy z nas wie jak w dzisiejszych czasach ważna jest sprzedaż i pozyskiwanie klientów.

 

W dniu 6.10.2009r. odbyły się zajęcia z Panią mgr. A. Rzepą na których uczestniczki kursu dowiedziały się jakie są ,,narzędzia” poznawania i rozumienia interesów klienta. Jak należy udować relacje z klientem, aby zdobyć jego zaufanie. W jaki sposób należy zawierać ozytywne transakcje handlowe aby zwiększyć skuteczność sprzedaży.
Na zajęciach mówiono szczegółowo o motywach zakupu. Głównymi tematami były:
– czym jest potrzeba – hierarchia potrzeb wg. Maslova
– model postępowania konsumenta: bodźce wpływające na klienta (Czynniki charakteryzujące kupującego, proces oraz decyzje zakupu)
– ,,Trudny” klient: czynniki wpływające na zachowania nabywcze klientów, metody opanowania sytuacji trudnych ( pożądane zachowania oraz cechy sprzedawców).

 
 
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W okresie od 01 lipca do 31 grudnia 2009r. realizowany jest w Ośrodku Pomocy Społecznej w Tuplicach kolejny etap projektu pt. ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Celem głównym Projektu jest reintegracja Beneficjentów Ostatecznych z rynkiem pracy i społeczeństwem poprzez kształcenie umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, wspierania samodzielności oraz zdobywania i aktualizacji kwalifikacji zawodowych.

 

Pierwszą grupę docelową projektu stanowi 8 kobiet, które są bezrobotne, korzystają z pomocy OPS Tuplice oraz pozostają w wieku aktywności zawodowej. Wybrana grupa ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia i usamodzielnieniem się głównie z powodu braku wymaganych przez rynek pracy kwalifikacji.
Warunkiem udziału w projekcie jest podpisanie kontraktu socjalnego.
W ramach zawartych kontraktów socjalnych zastosowane zostaną edukacyjne, zdrowotne i społeczne instrumenty aktywnej integracji społecznej. Osoby realizujące kontrakty socjalne wezmą udział w kursie tematycznym,, Uniwersalny sprzedawca ze znajomością języka niemieckiego”
Udział w Projekcie jest bezpłatny a jego uczestnicy otrzymają pełne wsparcie finansowe w postaci zasiłków celowych.
W związku z przystąpieniem do realizacji Projektu zorganizowano w dniu 27 sierpnia 2009r o godz.10.00 spotkanie organizacyjne z osobami wytypowanymi i zaproszonymi przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach. Na spotkanie przyszły również inne osoby zainteresowane udziałem w Projekcie.
Dnia 7 września odbyło się spotkanie mające na celu wybranie ostatecznej liczby uczestników biorących udział w Projekcie, zapoznanie się przez nich z regulaminem udziału w Projekcie oraz złożeniem deklaracji uczestnictwa.
Dnia 14 września 2009r. o godz.10.00 odbyło się spotkanie organizacyjne z przedstawicielem firmy szkoleniowej.
Drugą grupę docelową Projektu stanowią uczniowie trzecich klas miejscowego gimnazjum (młodzież 15-17 lat). Grupę tą cechuje duże prawdopodobieństwo dotknięcia wykluczeniem społecznym. Wyznaczenie grupy odbędzie się w październiku 2009r.
Grupa gimnazjalistów zostanie objęta trzema instrumentami aktywnej integracji (edukacyjny,zdrowotny,społeczny). Młodzież weźmie udział w szkoleniu ,,Wspieranie i promowanie aktywizacji edukacyjnej”. Ponadto odbędą się grupowe zajęcia warsztatowe z psychologiem oraz zaplanowano dyżur psychologa w celu udzielania indywidualnego wsparcia uczestnikom. Przewiduje się również uczestnictwo uczniów w terapii zajęciowej z terapeutą oraz spotkanie z przedstawicielem prawa.

ROK 2008

 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Pięć Pań, które uczestniczyły w Projekcie uczęszczały na kurs Opiekunka osób starszych i dzieci z branżowym językiem angielskim. Zdobyte na kursie umiejętności i kwalifikacje dadzą im szansę na podjęcie pracy. Samo uczestnictwo w kursie, kontakt z wykładowcami i innymi kobietami biorącymi udział w zajęciach dało im możliwość oderwania się od codziennej rzeczywistości, kłopotów i problemów rodzinnych. Dzięki takim zajęciom miały możliwość nawiązania nowych znajomości, zmiany swojego wizerunku, przełamania barier psychologicznych.

 

W dniu 19 listopada 2008r Panowie biorący udział w Projekcie zdawali egzaminy na spawacza. Aby nim zostać musieli odbyć 26 godzin zajęć teoretycznych i 123 godziny zajęć praktycznych na spawalni. Panie natomiast 21 listopada kończyły zajęcia z zajęć opiekunki, natomiast egzaminy z języka angielskiego miały 8 grudnia br. Teraz wszyscy uczestnicy Projektu mogą odetchnąć z ulgą. Egzaminy pozdawane – zaświadczenia w drodze

Kolejnym etapem były zajęcia z doradca zawodowym. Pani Anita prowadzi bardzo ciekawe zajęcia. Zarówno Panie, jak i Panowie ukończyli już kursy zawodowe, mogą więc porozmawiać z Panią Anitą o swoich możliwościach w powrocie na rynek pracy, bo taka była tematyka zajęć jakie odbyły się 11 i 12 grudnia w świetlicy socjoterapeutycznej przy Urzędzie Gminy w Tuplicach.
Głównymi tematami były :
– informacja zawodowa o aktualnej sytuacji na rynku pracy,
– oczekiwania pracodawców oraz potencjalne miejsca pracy
– techniki poszukiwania pracy – zasady korzystania z ofert pracy
– zasady sporządzania dokumentów aplikacyjnych (CV + list motywacyjny)
– przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą
Myślimy, że tak przygotowani i uzbrojeni w takie narzędzia uczestnicy Projektu dadzą sobie teraz radę na twardym i konkurencyjnym rynku pracy

14.10.2008    
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Europejski Fundusz Społeczny

 

Szkolenia w ramach Projektu systemowego „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach”

Uczestnicy Projektu od 01 października 2008r rozpoczęli szkolenia zawodowe.
Kurs spawacza realizowany jest od 01.10.2008r do 19.11.2008r , w ramach szkolenia odbędą się zajęcia teoretyczne w ilości 26 godzin oraz praktyczne w ilości 123 godzin.
Kurs opiekunki dla osób starszych i dzieci z branżowym językiem niemieckim realizowany jest od 01.10.2008r do 08.12.2008r, w ilości 170 godzin dydaktycznych, w tym 100 godzin nauki języka niemieckiego.

Łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie 18.400zł.

29.09.2008    
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Europejski Fundusz Społeczny

 

Co dalej w Projekcie „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach”
Uczestnicy Projektu mają możliwość skorzystania z pomocy i porad doradcy zawodowego, psychologa i prawnika, dalszym etapem będą szkolenia.
Spotkania z doradcą zawodowym w ramach zajęć dydaktycznych podzielone są na II częściowy moduł pt. „Kształtowanie aktywnej postawy zawodowej”. W dniach 12 i 26 września odbyły się spotkania w ramach I części modułu pt. „Potencjał zawodowy-warsztat samopoznania”. II część modułu pt. „Powrót na rynek pracy-moje możliwości” odbędzie się po zakończeniu szkoleń.
Zajęcia z psychologiem odbywać się będą dwutorowo-jako warsztaty grupowe oraz spotkania indywidualne. Zajęcia grupowe pt. „Warsztaty umiejętności społecznych” odbyły się w dniach 22-23-24 września.
Każdy uczestnik oraz członkowie rodzin mają możliwość skorzystania z indywidualnych porad psychologa i prawnika, na które zapraszamy w następujących terminach:
Psycholog w godz. od 15.00 do 19.00 w dniach 01 i 30 październik, 13 listopad i 04 grudzień 2008r
Prawnik w godz. od 10.00 do 13.00 w dniach 22 i 29 wrzesień, 06 i 20 październik, 03 i 17 listopad oraz 01 i 15 grudzień 2008r
Szkolenia jakie wybrali uczestnicy Projektu to dla kobiet opiekun osób starszych z branżowym językiem angielskim, a dla mężczyzn spawacz. Szkolenia rozpoczną się w październiku 2008r.

15.08.2008    
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach

 

W okresie od 01 sierpnia do 31 grudnia 2008r realizowany jest w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tuplicach Projekt pt. ”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Celem głównym Projektu jest reintegracja Beneficjentów Ostatecznych z rynkiem pracy i społeczeństwem poprzez kształcenie umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, wspierania samodzielności oraz zdobywania i aktualizacji kwalifikacji zawodowych.
Do udziału w Projekcie zaproszono 10 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, korzystających z pomocy społecznej, niepracujących lub poszukujących pracy, w wieku aktywności zawodowej, o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach. Warunkiem udziału w projekcie jest podpisanie kontraktu socjalnego.
W ramach Projektu każdy Uczestnik zostanie objęty co najmniej dwoma instrumentami aktywnej integracji:
1.instrumenty aktywizacji zawodowej
a/ usługi wspierające aktywizację zawodową – doradca zawodowy
2.instrumenty aktywizacji edukacyjnej
a/ zajęcia w ramach kształcenia ustawicznego mających na celu uzyskanie zawodu lub przygotowania zawodowego – kursy zawodowe
3.instrumenty aktywizacji społecznej
a/ udzielanie poradnictwa specjalistycznego, interwencji kryzysowej oraz udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach służących przywróceniu samodzielności życiowej, w tym powrotu na rynek pracy
– poradnictwo psychologiczne
– poradnictwo prawne
Udział w Projekcie jest bezpłatny a jego Uczestnicy otrzymają pełne wsparcie finansowe w postaci zasiłków celowych i okresowych.

     

Kontakt

Excepteur sint occaecat cupidatat non proident sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Adres

Mickiewicza 27
68-219 Tuplice

Telefon

68 362 57 20

Email

gmina(at)tuplice.pl

Loading