ROK 2011

 3.06.2011r
 
 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 W ramach realizowanego w 2011 r.  projektu „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach” zaplanowano następujące działania w ramach instrumentów aktywizacji społecznej:
– zajęcia kulinarne „Gotowanie to przyjemność”
– zajęcia z aranżacji terenów zielonych „Moje otoczenie moją wizytówką”
– zajęcia z małej architektury ogrodowej  „Moje otoczenie moją wizytówką”
– zajęcia informatyczne „Komputer oknem na świat”
– zajęcia z cyklu „Cudze chwalicie swego nie znacie”
– asystent rodzinny – wsparciem objęte są 3 rodziny
– wsparcie psychologiczne w formie terapii par dla 3 rodzin
– wsparcie psychologiczne grupowe dla wszystkich uczestników projektu
Realizowane będą również inne działania, które będą wynikiem prowadzonej z uczestnikami projektu ścieżki reintegracji.
Działania będą trwały przez cały rok a każdy uczestnik będzie objęty przynajmniej trzema instrumentami.
Od marca do listopada  3 rodziny objęte są wsparciem asystenta rodzinnego, a od maja do lipca będą objęte wsparciem psychologicznym.
W ramach zajęć z cyklu „Moje otoczenie moją wizytówką” w aranżacji terenów zielonych uczestniczą panie, natomiast w małej architekturze ogrodowej będą panowie. Zaplanowano, że zagospodarowany będzie plac za parkingiem przy ośrodku zdrowia i powstanie tam teren do wypoczynku z ławkami, ścieżkami, roślinnością.  Zajęcia z tego cyklu będą miały charakter teoretyczny i praktyczny.
Od maja trwają już zajęcia z aranżacji terenów zielonych w ramach, których m.in. w dniu 31.05.2011 r. grupa wyjechała do Trzebiela i Wymiarek by zobaczyć jak uczestnicy ubiegłorocznego projektu zagospodarowali swoje tereny, była również w Iłowej w firmie ogrodniczej „Pudełek” by zobaczyć różnorodność roślin.

 

 Grupa w Wymiarkach i Iłowej ogrodnictwo „Pudełek”

Zaplanowany jest również na 8.06.2011 r. wyjazd grupy z terenów zielonych i innych uczestników projektu w ramach cyklu „Cudze chwalicie swego nie znacie” do Parku Mużakowskiego w Łęknicy.
W maju rozpoczęły się również zajęcia kulinarne „Gotowanie to przyjemność” na które zapisały się same panie. W dniu 24 maja zorganizowały sobie Dzień Matki i na tę uroczystość zaprosiły innych uczestników projektu.

 

 Dzień Matki uczestników projektu

Od czerwca ruszą zajęcia informatyczne )średnio 3 razy w miesiącu) a od lipca ruszą zajęcia z małej architektury ogrodowej.
W projekcie biorą udział łącznie 23 osoby w tym 15 kobiet i 8 mężczyzn. Realizacja powyższych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego

29.07.2011r
 
 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 Panie biorące udział w zajęciach kulinarnych w dniu 3.06.2011 r. przygotowywały potrawy na festyn gminny „Dzień w Tuplicach”, który odbył się 4 czerwca br. Był to moment, w którym uczestniczki mogły się pochwalić nabytymi już umiejętnościami. Za co Wójt Gminy podziękował im publicznie w trakcie festynu.
W ramach zajęć kulinarnych ich uczestniczki nawiązały współpracę z równoległą grupą z Wymiarek i w ramach tej współpracy w dniu 20.07.2011 r. Panie z Wymiarek przyjechały do nas na uroczyste śniadanie a potem wszyscy pojechali do Brodów, gdzie zwiedzali Pałac , park oraz najbliższą okolicę. Oprowadzał nas przewodnik, który pięknie opowiadał o historii tak bliskich nam i tak nieznanych jak się okazało terenów. Wyjazd zakończył się wspólną kawą i deserem w pałacowej restauracji. Pomimo iż pogoda akurat w tym dniu nam nie dopisała, jednak wspomnienia i wrażenia pozostaną na długo.

 

 Wizyta koleżanek z Wymiarek oraz wspólny wyjazd do Brodów

8 czerwca grupa zwiedzała wspólnie z przewodnikiem Park Mużakowski (w ramach zajęć „Cudze chwalicie swego nie znacie”) i jak się okazuje tytuł zajęć jest bardzo trafny ponieważ zachwycamy się odległymi okolicami naszego kraju lub innymi krajami a nie znamy najbliższej okolicy. Niestety większość z nas nigdy nie była w Parku Mużakowskim a jest co zobaczyć. Był to wyjazd integracyjny a poprzez takie zajęcia chcemy pokazać jak można spędzać czas z rodziną, uczymy prawidłowych relacji i zachowań w grupie.

 

 Wędrówka po Parku wszystkich zmęczyła, dobrze jest móc coś potem przekąsić.

Od lipca ruszyły zajęcia z małej architektury ogrodowej  i już 8 lipca odbyły się wspólne zajęcia obu grup (małej architektury i aranżacji terenów zielonych) z cyklu  „Moje otoczenie moją wizytówką” w świetlicy środowiskowej przy udziale p. Krzysztofa prowadzącego zajęcia informatyczne. Celem tych zajęć było wyszukanie w Internecie ciekawych roślin, elementów małej architektury ogrodowej, wzorów ogrodów, które moglibyśmy przenieść na swoje podwórko. Ponieważ każdy ma inną wizję dobrze jest je ze sobą skonsultować, stąd pomysł na wspólne zajęcia. Informatyk pomagał osobom, które mają problemy w obsłudze komputera i  poruszaniu się w Internecie.

 

 Praca w grupach była intensywna a pomysłów co niemiara.
 
16 lipca rodziny objęte wsparciem asystenta rodzinnego zorganizowały wspólny piknik/festyn dla członków swoich rodzin. Ich zadaniem było samodzielne zorganizowanie przedsięwzięcia, przygotowanie jedzenia (zakupionego wcześniej w ramach projektu) oraz zagospodarowanie czasu wolnego wspólnie z dziećmi. We wszystkim pomagał im asystent rodzinny.  Zabawa była przednia, szczególnie dla najmłodszych. Rodziny całą sobotę spędziły na wspólnych zabawach i wypoczynku na stawie w Łazach. Bycie prawidłowo funkcjonującą rodziną i odpowiedzialnym rodzicem wcale nie jest takie proste.

 30.09.2011
 
  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 Okres wakacyjny wcale nie przeszkodził nam w działaniach, w projekcie cały czas coś się działo, nikt się nie nudził.
10 sierpnia odbyło się spotkanie pt. „Zdrowie to podstawa pracy i prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie” nt. profilaktyki nowotworowej, szkodliwości używek i zdrowego stylu życia w ramach cyklu „Zadbajmy o siebie i bliskich”.

 

Na pewno znacznie milej słucha się wykładu przy dobrym cieście i kawie, które wcześniej przygotowały Panie w ramach zajęć kulinarnych.

W ramach zajęć kulinarnych panie zaplanowały sobie na koniec sierpnia dwa dni zajęć by móc zrobić przetwory na zimę. To dobry pomysł szczególnie w trudnych czasach, gdy wszystko jest coraz droższe a szczególnie żywność. Przygotowanie przetworów tj. dżemy, surówki, sałatki, pikle i wiele innych w okresie późniejszym znacznie odciąży nasz budżet, a w sezonie owoce i warzywa nie są aż tak drogie. W ramach zajęć przygotowywały przecier pomidorowy, powidła śliwkowe, paprykarz do chleba i ananasy z cukinii. Na zimę jak znalazł.

Od sierpnia ruszyły również prace na skwerze (w ramach zajęć praktycznych). Na razie ciężko pracują tam panowie ponieważ w pierwszej kolejności trzeba uporządkować teren, wyznaczyć parcele i ścieżki, wykopać ścieżki, ściągnąć darń po to by można było nawieść odpowiedni materiał a na końcu będzie nasadzanie roślin. Jedni Panowie pracują przy skwerze, inni zajęli się małą architekturą. W pierwszej kolejności będą robione ławki, potem pergole.

 Przed nimi ciężka i żmudna praca ale wszyscy wierzymy, że efekt końcowy będzie wspaniały.

W dniu 8 września odbyły się pierwsze zajęcia z prawnikiem p.n. „Nieznajomość prawa szkodzi”, druga część odbędzie się w październiku. Zajęcia te mają na celu głównie przekazanie podstawowej wiedzy w zakresie prawa cywilnego (m.in. spadki, darowizny, regulowanie spraw mieszkaniowych, dziedziczenie długów), prawa rodzinnego (alimenty, rozwody, separacja, przemoc), karnego jakie grożą nam konsekwencje karne w różnych sytuacjach. Na zajęciach uczestnicy mieli sami określić w jakich dziedzinach mają problemy, czego nie rozumieją, co ich najbardziej interesuje a w drugiej kolejności wiedza ogólna, która potrzebna jest każdemu.

 

 Dobrze mieć chociaż minimum wiedzy, żeby móc się bronić i nie dać się oszukać.
 
12 września odbyły się zajęcia z kosmetyczką „Mój wygląd moją wizytówką” oraz zajęcia „I pomoc to nie takie straszne”. Wszystkie zajęcia podnoszą kompetencje życiowe i umiejętności społeczno-zawodowe naszych uczestników. Kobieta powinna umieć zadbać o swój wygląd, szczególnie gdy chce znaleźć pracę, ponieważ nasz wygląd świadczy o nas i nie oznacza to że musimy mieć na ten cel dużo pieniędzy. Ale należy pamiętać, że brak aktywności zawodowej nie zwalnia nas z dbania o siebie.

 W ramach zajęć z „I pomoc to nie takie straszne” chcieliśmy aby  uczestnicy projektu podnieśli swoje kompetencje w dziedzinie zachowania i zareagowania się w sytuacjach nagłych. Niestety okazuje się, że większość z nas nie umie udzielić pierwszej pomocy, nie umie się zachować w sytuacjach awaryjnych a przecież wypadek typu porażenie prądem, potrącenie przez pojazd, niebezpieczny upadek, krwotok czy złamanie kończyny może się zdarzyć nam i najbliższym nam osobom – i co wtedy, jak zareagować, jak się zachować i co zrobić by po pierwsze nie zaszkodzić, po drugie niejednokrotnie uratować komuś życie.

 

 Okazało się, że sztuczne oddychanie, czy zabezpieczanie złamań wcale nie jest takie proste.

17 września 3 rodziny wspólnie z asystentem rodzinnym wyjechały do Żar na basen i do kręgielni oraz wspólnego zwiedzania miasta. Każde takie zajęcia , spotkania czy wyjazdu uczą czegoś nowego.

21 września grupa w ramach zajęć łączonych „Cudze chwalicie swego nie znacie” i „Zagospodarowanie i spędzanie czasu wolnego oraz promowanie zdrowego stylu życia” pojechała do Zielonej Góry do palmiarni i kina Cinema City. Takie zajęcia uczą nas m.in. prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie – taki wyjazd mobilizuje do punktualności, integracji grupy, wzajemnego pilnowania się, odpowiednich zachowań. Ale wyjazd również miał pokazać, że mamy u siebie wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, że nie musimy zachwycać się dalekim pięknem, gdy mamy swoje, że często niedużym nakładem finansowym możemy pożytecznie i ciekawie spędzić czas z rodziną, dzięki czemu kształtujemy również następne pokolenie dając im dobre przykłady.

 

 Będzie potem co opowiadać rodzinie i co wspominać.

 Wypiliśmy dobrą kawę i zjedliśmy pyszny deser w Palmiarni ale by się dobrze i do syta najeść najlepiej pójść do baru „Turysta”, gdzie jest smacznie, dużo i tanio.

29 września wybraliśmy się w ramach zajęć „Cudze chwalicie swego nie znacie” na zaproszenie zaprzyjaźnionej grupy na śniadanie do  Wymiarek a potem do Żagania. Tam zwiedziliśmy Muzeum Obozów Jenieckich, Pałac  Książęcy i park oraz Zespół Poaugustyniański z unikatową biblioteką i znajdującymi się tam zbiorami. Po raz kolejny ta maksyma „cudze chwalicie swego nie znacie” sprawdziła się ponieważ nikt z uczestników nigdy nie był w Żaganiu żeby go zwiedzać. Żagań jest raptem 40km od nas ale my naprawdę nie znamy naszych okolic i ich zabytków, bogactwa i piękna. Obóz jeniecki sam w sobie jest nie duży ale przewodnik, który nas oprowadzał mówił tak dużo i tak ciekawie, że przekroczyliśmy limit czasu i potem wszędzie byliśmy nieco spóźnieni, jednak sposób przekazywania wiedzy był tak ciekawy, że nikt nie chciał wychodzić (nawet na papierosa).      Z  obozu udaliśmy się do Pałacu gdzie również oprowadzał nas przewodnik opowiadając jego ciekawą historię oraz historię ludzi z nim związanych. Potem przeszliśmy przez miasto do Zespołu Poaugustyniańskiego, gdzie swoistą perłą w koronie była możliwość wejścia do biblioteki i zobaczenia na żywo jej skarbów.

 

 

 Ważna była również integracja z inną grupą a to co zobaczyliśmy będzie w nas żyło zawsze w formie wspomnień.

We wrześniu nadal intensywnie trwały prace przy skwerze w formie robienia ścieżek i pierwsze nasadzenia roślin.
A tak wyglądają postępy w pracach.

 

 29.11.2011
 
  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 W ramach trwających zajęć kulinarnych w październiku i listopadzie odbyły się dwa konkursy dla uczestniczek –  „Świat sałatek – ładnie podane lepiej smakuje” i „Piękny stół to uczta dla oka i podniebienia”. W pierwszym oceniana była pomysłowość i fantazja w zakresie dekorowania sałatek a tym samym innych potraw a w drugim dekoracja stołu, dobór naczyń i dekoracja potraw. Panie spisały  się na medal, wszystkie grupy zrobiły piękne dekoracje i nakrycia jednak niezależne jury w osobach pracowników Urzędu Gminy musiały dokonać wyboru i przyznania odpowiednich miejsc. Każda grupa (a w niej uczestniczka) otrzymała nagrodę. Pod koniec października dziewczyny kisiły kapustę ponieważ zaplanowana jest w grudniu Wigilia  dla uczestników i ich rodzin a to wiąże się z dużą ilością kapusty kiszonej.

 

 Każde oko i podniebienie cieszy się na taki widok.

Na przełomie października i listopada odbywały się również zajęcia z prawnikiem (druga część) oraz zajęcia grupowe z psychologiem. Ich zadaniem było wzmocnienie wewnętrzne uczestników, wsparcie ich, ewentualne pokazanie dróg wyjścia z trudnych sytuacji, pokazanie mocnych i słabych stron – bo każdy z nas je ma. Zajęcia miały być odpowiedzią na potrzeby uczestników – oni je artykułowali a psycholog starał się ich wspierać.

W ramach zajęć łączonych „Cudze chwalicie swego nie znacie” i „Zagospodarowanie i spędzanie czasu wolnego oraz promowanie zdrowego stylu życia” w dniach 22-23.10.2011r. uczestnicy wyjechali do Szklarskiej Poręby (nie wszyscy ponieważ nie każdy deklarował chęć dłuższego wyjazdu np. ze względu na małe dzieci). Wyjazd wspólny z grupą z Wymiarek.
 Wyjazd miał kontekst wielowymiarowy i wielopłaszczyznowy a jego głównymi celami było:
1. Zapoznanie uczestników z zasadami funkcjonowania Grup Wsparcia
2. Zapoznanie uczestników z zasadami funkcjonowania w grupie
3. Teoretyczne i praktyczne zajęcia z zagospodarowania i spędzania czasu wolnego oraz promowania zdrowego stylu życia
4. Uświadomienie  uczestnikom,  jak  postępować  w  czasie  pobytu  w  górach.
5. Zapoznanie z zasadami funkcjonowania Agroturystyki od strony praktycznej.
Do pkt. 4 przygotowaliśmy „Regulamin zachowania się w górach z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa” a do pkt. 2 przygotowaliśmy listę podstawowych zasad prawidłowego funkcjonowania w grupie, tak by nikomu nie przeszkadzać i by nikt się za nas nie musiał wstydzić oraz co powinniśmy ze sobą zabrać by nie zaskoczyła nas pogoda.

08.02.2011
 
 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach realizuje projekt systemowy  w  ramach Priorytetu VII „Promocja integracji społecznej”, Działanie 7.1. Rozwój  i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji Przez Ośrodki Pomocy społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Projekt adresowany jest do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w wieku aktywności zawodowej (15-64 lata) bezrobotnych i/lub nieaktywnych zawodowo i/lub zatrudnionych  korzystających ze świadczeń pomocy społecznej i ich otoczenia. Celem ogólnym projektu jest wzrost aktywności społeczno – zawodowej wśród klientów OPS w latach 2011- 2013.

W ramach projektu jego uczestnicy będą objeci konrtaktami socjalnymi w ramach , których realizowane będą:
a)    Instrumenty aktywnej integracji tj:
– instrumenty aktywizacji zawodowej
– instrumenty aktywizacji edukacyjnej
– instrumenty aktywizacji zdrowotnej
– instrumenty aktywizacji społecznej
b) prace społeczno – użyteczne
c) praca socjalna

Uczestnicy projektu będą brali udział w różnorodnych zajęciach integracyjnych dobieranych według potrzeb.
Pierwsze zajęcia rozpoczną się w kwietniu, chętnych prosimy o zgłaszanie się do 31 marca 2011r

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w projekcie.

 
Szczegółowych informacji o projekcie udziela pracownik socjalny projektu PO KL  Humeniuk Marzena

Biuro projektu:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach
ul. Mickiewicza 27, 68-219 Tuplice pok. nr 2 w godz. 7.00 – 15.00
tel. (068)3625730
e-mail: ops@tuplice.pl

 04.01.2011
 
 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 W roku 2010  Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach realizował projekt systemowy w ramach  Programu Operacyjnego  Kapitał Ludzki – Priorytetu VII ,,Promocja integracji społecznej”Działanie 7.1.Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji   Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podstawowym założeniem projektu było podniesienie aktywności zawodowej,kształcenie umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, wspieranie samodzielności oraz pobudzenie i zmotywowanie i do działania, aktywizacja społeczna osób wykluczonych, wsparcie dochodowe i rzeczowe, wzmocnienie potencjału OPS w realizacji zadań na rzecz aktywnej integracji i pracy socjalnej.

W ramach projektu trwającego od stycznia do grudnia  2010r wzięło udział 21 uczestników ( 3 grupy) w tym:
I. 10 osób wzięło udział w działaniu pt: ,, Pora pomyśleć o sobie” w ramach Programu Aktywności Lokalnej. Założeniem tego działania było podniesienie motywacji, zwiększenie wiary we własne możliwości, podniesienie samooceny wśród jego uczestniczek. Ważne było również zintegrowanie ich ze sobą i środowiskiem. W ramach tego działania objęte były wsparciem psychologa na 10 godzinnych warsztatach, zajęciami z autoprezentacji, dbania o własny wizerunek, organizowania czasu wolnego i planowania dnia ( 15godz.) oraz zajęciami z gospodarowania budżetem domowym. Elementem końcowym zajęć były wizyty u kosmetyczki i fryzjera.
Podsumowaniem tego etapu było zorganizowanie seminarium społeczno – zdrowotnego w którym uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz Panie biorące udział w projekcie. W trakcie seminarium omówiono dotychczasowe działania  z lat 2008 -2010r. Odbyła się prelekcja  dotycząca profilaktyki raka piersi oraz prezentacja technik antystresowych. Całość zakończyła się słodkim poczęstunkiem oraz obiadem. Seminarium miło za zadanie  udzielanie  jak najszerszej  informacji o projekcie oraz integrowanie środowiska lokalnego.
II. Trzy rodziny były objęte wsparciem asystenta rodzinnego, który  przez okres 5 miesięcy wspierał rodziny w rozwiązywaniu bieżących problemów.  W  międzyczasie rodziny  otrzymały również wsparcie psychologiczne w ramach warsztatów terapeutycznych i poradnictwa indywidualnego  oraz odbyły zajęcia
,,Gospodarstwo domowe od podstaw”. Zostały również objęte wsparciem finansowym i rzeczowym.  Rodziny zostały wytypowane przez pracownika socjalnego  spośród rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.
III. Kolejną grupą było 8 kobiet, które skorzystały z warsztatów terapeutycznych z psychologiem oraz poradnictwa zawodowego w celu ich wsparcia i zmotywowania do poszukiwań pracy, nabycia nowych umiejętności. Efektem końcowym był kurs,,Obsługa sekretariatu”, który dał jego uczestnikom nowe i potrzebne na dzisiejszym rynku pracy kwalifikacje.

Z 11 osobami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie pracownik socjalny zawarł kontrakty socjalne, stanowiące pisemną umowę określającą uprawnienia i zobowiązania stron, w ramach wspólnie podejmowanych działań, zmierzających do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej.

Dla osób biorących udział w projekcie ( w przypadku rodzin również dla ich otoczenia) zostały zaplanowane spotkania integracyjne. Przed rozpoczęciem pracy z każdą grupą odbyło się spotkanie mające na celu zapoznanie grupy z osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu jak również integrację poszczególnych członków grup ( 3 spotkania)  

 Efektem podsumowującym działania w 2010r  było spotkanie wigilijne w dniu 02.12.2010r na którym byli wszyscy uczestnicy projektu wraz z rodzinami.

Zgodnie z umową ramową o dofinansowanie projektu systemowego Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach złożył kolejny wniosek aplikacyjny o dofinansowanie projektu na 2011r do udziału w którym serdecznie zaprasza.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy!!