Od stycznia do czerwca 2013r. trwa III edycja projektu pt. „ Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuplicach.”.
Od lutego rozpoczęły się pierwsze zajęcia, których tematyka powstała na podstawie ankiet wstępnych zebranych od uczestników. Do udziału w projekcie wytypowano 10 osób są to panie bezrobotne, nieaktywne zawodowo.
Najczęstszym modelem spędzania czasu wolnego przez dzisiejsze rodziny jest siedzenie przed komputerem i telewizorem, dzieci  i młodzież  nie potrafią się bawić, a rodzice nie umieją im zorganizować czasu. Trwające zajęcia z  zagospodarowania i spędzania czasu wolnego  mają na celu naukę organizacji czasu swojego i bliskich, tak by nie tracić cennych chwil na bezczynność i nudę w domu, mają zachęcić do aktywności społecznej, uczyć spędzania czasu bez używek. Uczestnicy nauczą się na nich między innymi poruszać w świecie całej masy ofert i propozycji, a także wyrobią umiejętność poruszania w globalnej sieci internetowej, a tym samym zwiększą swoją samodzielność i zaradność, wzrosną ich możliwości na znalezienie pracy.
Już na pierwszych zajęciach 27.02.2013 uczestniczki,  zdecydowały się, że chcą pojechać na kręgielnię do Lubska aby w trakcie wspólnej zabawy lepiej się nawzajem poznać. Podczas kolejnego  spotkania doprecyzowywały szczegóły wyjazdu.
 Dnia  06.03.2013r. ruszyły spotkania z prawnikiem pod tytułem „Nieznajomość prawa szkodzi” mają one za zadanie wzmocnić i zaopatrzyć w wiedzę prawną potrzebną na co dzień. Poruszona zostanie tematyka związana z problemami rodzinnymi, spadkowymi, zawodowymi, sprawy zajęć komorniczych, a także jak nie popaść w spiralę długów, oczywiście szczegółowo omawiane zostają kwestie, które zgłaszają w trakcie sami uczestnicy.
 Zajęcia z wizerunku, stylizacji i wizażu, „Metamorfozy, czyli czas na zmiany” są to typowe zajęcia dla pań, by każda czuła się 100% dowartościowaną kobietą.  Zaczęły się dnia 08.03.2012r. w świetlicy środowiskowej. Panie na nich zdobywają wiadomości między innymi na temat zewnętrznej sylwetki i typów urody. Założeniem spotkań jest wyrobienie nawyku zwracania uwagi na wygląd zewnętrzny, poprawa swojego wizerunku pod bystrym okiem prowadzącej, a przez to zwiększenia pewności siebie i chęci do działania.
Nieaktywnym zawodowo jak i bezrobotnym uczestnikom urozmaici czas, rozwinie umiejętności twórczego myślenia i udowodni, że samemu można coś wytwarzać, tylko trzeba odrobinę chęci i wyobraźni „ Aktywizacja twórcza czyli jak zrobić coś pięknego”. Na nich to właśnie uczestniczki zajmą się różnego rodzaju pracami ręcznymi typu ozdoby świąteczne, kartki. Zajęcia będą przydatne nie tylko do ozdabiania mieszkania, ale mogą się one okazać dla uczestników nowym hobby rozładowującym emocje, a przede wszystkim dodatkowym źródłem zarobkowania.

 

 30.04.2013

   W ramach zajęć z zagospodarowania i spędzania czasu wolnego dnia 14.03.2013r. odbył się pierwszy wyjazd integracyjny na siłownię i kręgielnię w Lubsku. Został on zaplanowany przez same uczestniczki, najpierw osiem pań poprawiało swoją kondycję fizyczną na siłowni, a następnie już w formie zabawy integrowały się  na kręgielni, gdzie podzielone na dwie grupy uczyły się zdrowej rywalizacji miedzy sobą. Gra w kręgle została zakończona wręczeniem wszystkim w zależności od osiągniętego miejsca nagrody. Było to nowe i ciekawe doświadczenie dla uczestników projektu.
Z kolei 20.03.2013r. zakończyły się zajęcia z cyklu „Nieznajomość prawa szkodzi”, które prowadziła doświadczona pani prawnik. Starała się ona przybliżyć i wytłumaczyć w prostym języku zawiłe przepisy prawne takie jak prawo spadkowe, sprawy alimentacyjne, prawo pracy lub inne kwestie prawne którymi w danej chwili były zainteresowane uczestniczki, tak by stały się bardziej pewne siebie, nie dały się nabrać  żadnym naciągaczom i oszustom,  nie wplątały się w spiralę długów przez oferujących atrakcyjne, szybkie kredyty i pożyczki. Te zajęcia dały cenną wiedzę w zakresie poznawania własnych praw i obowiązków.
Tuż przed świętami wielkanocnymi panie skorzystały z usług wybranych przez siebie fryzjerek w Tuplicach. Każda z Pań sama decydowała jaki „zabieg fryzjerski” chciałaby mieć wykonany, a w przypadku mniej zdecydowanych doradzały doświadczone fryzjerki. Dzięki temu Panie mogły czuć się wyjątkowo i w dobrym nastroju obchodzić świąteczne dni.
W dniu 08.04.2013r. w kuchni Gminnego Ośrodka Kultury w Tuplicach rozpoczęły się pierwsze zajęcia kulinarne z cyklu „Gotować każdy może”, są to zajęcia wiążące przyjemne z pożytecznym, ponieważ na nich panie przyswajają nowe, proste i tanie przepisy kulinarne,  wymieniają się  spostrzeżeniami, dzielą się nawzajem cennymi radami, które każda z nich  posiada w innym zakresie. Uczą się również na nich podziału obowiązków, poczucia odpowiedzialności grupowej choćby przy sprzątaniu kuchni po zakończeniu zajęć. A wcześniej degustują to co wspólnie stworzyły bądź mogą zabrać do domu, by pochwalić się swoim  najbliższym.
W dniu 23.04.2013r. odbył się kolejny wyjazd integracyjny tym razem do Zielonej Góry, gdzie panie zwiedzały Palmiarnię, w której przepiękne okazy roślin i ryb, czy nawet żółwi przykuwały oczy. Kolejnym elementem wyprawy była nowo powstała galeria Focus Park, a szczególnie mieszczące się w niej kino Cinema City. Każda z pań miała możliwość wyboru filmu bądź bajki.  Była to przyjemna lekcja poznawania własnego regionu, a także nauka spędzania aktywnie czasu wolnego.
Ostatniego dnia kwietnia miał miejsce wspólny wyjazd integracyjny do Żagania wraz z grupą osób z Wymiarek. Został on w całości zaplanowany został przez zaprzyjaźnione Wymiarki. Obie grupy projektowe zwiedzały tam muzeum Stalag Luft zagłębiając się w przejmującej historii obozów jenieckich. Odważni śmiałkowie mogli spróbować swoich sil pokonując odcinek podziemnym tunelem, którym w czasie II wojny światowej uciekali jeńcy tegoż obozu. Uczestnicy podziwiali również specyficzny, tajemniczy klimat panujący w Bibliotece Poaugustiańskiej, w której każdy szczegół, element zapierał dech w piersiach.
W najbliższym czasie planowany jest również wspólny wyjazd do Szklarskiej Poręby, o którym grupy wstępnie  rozmawiały między sobą już w trakcie wycieczki do Żagania.
Wciąż trwają i cieszą się dużym zainteresowaniem zajęcia z „ Aktywizacji twórczej czyli jak zrobić coś pięknego”.  Panie w trakcie zajęć  tworzą  pracochłonne „dzieła”, które wymagają od nich dużo cierpliwości i zręczność.
W dniu 29.04.2013r. zakończyły się spotkania z wizerunku, stylizacji i wizażu pt. „Metamorfozy, czyli czas na zmiany” każda z pań oprócz dużej ilości wiedzy, porad i  praktycznych wskazówek na temat dbania o własny wizerunek otrzymała od prowadzącej certyfikat ukończenia zajęć oraz symboliczny, miły upominek.

 

 

17.06.2013

Miesiąc maj był przeplatany zajęciami z czasu wolnego, z aktywizacji twórczej oraz zajęciami kulinarnymi, również w maju, a dokładniej 28.05.2013r., miał miejsce wyczekiwany wyjazd integracyjny do Szklarskiej Poręby, którego nie popsuł nawet padający cały dzień deszcz. Mimo przemokniętych butów i sweterków wszyscy wracali pełni wrażeń z uśmiechami na twarzy oraz z bagażem nowych doświadczeń do domu.
Z kolei w czerwcu odbyło się tylko jedno spotkanie z czasu wolnego, w celu zaplanowania uroczystego zakończenia udziału w projekcie, miały też miejsce zajęcia z aktywności twórczej na których przygotowano podziękowania oraz przepiękne bukiety z bibułek, które później podczas zakończenia zostały wręczone  zaproszonym gościom. Uczestniczki bardzo się starały i podchodziły do zadania tak profesjonalnie, że potrzebne było dodatkowe spotkanie.
Od wczesnych godzin porannych w dniach 11.06.2013r., 12.06.2013r. i 13.06.2013r.  trwały gorące przygotowania  w kuchni Gminnego Ośrodka Kultury w Tuplicach do uroczystości zakończenia, panie starały się jak mogły by wszystko udało się jak najlepiej, by zachwycało smakiem i wyglądem.
Na dzień 13.06.2013r. zaplanowano uroczystego grilla, kończącego działania projektowe . Dopisała 100-u procentowa frekwencja uczestniczek, widać było, że to ważne dla nich wydarzenie. Przybyli zaproszeni goście, między innymi wójt gminy Tuplice, który wraz z panią kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej wręczał dyplomy, zaświadczenia oraz prezenty dla wszystkich uczestniczek. Panie z nostalgią wspominały wspólne spędzone chwile. Był to dla nich okres różnorodnych oddziaływań, dzięki którym rozwijały się i nabywały nowe umiejętności, przydatne  na co dzień w domu jak i w poszukiwaniu zatrudnienia, czy funkcjonowaniu w środowisku lokalnym. To czego się na nich nauczyły, nikt im nie odbierze, a umiejętne sięganie do „bagażu doświadczeń ” będzie skutkowało samymi pożytecznymi efektami.